اختصاصی خانه گیتار ایران
مترجم :ساعی مغیثی

014 چگونه کوک Scordatura ( تغییر یافته ) را تثبیت کنیم؟
Scordatura چیست؟

کلمه ی کوک Scordatura خیلی تاثیر گذارتر از کوک “dropped- D” به نظرمی رسد. اما Scordatura ( با تلفظ اسکور- دا – تو- را ) واژه ای تخیلی برای کوک های آزاد یا تغییر یافته است. این واژه از کلمه ی ایتالیایی Scordare که در حقیقت به معنی نا کوکی است، گرفته شده.

طبق فرهنگ لغت موسیقی و موسیقیدان های Grove، این کلمه اینگونه معنی شده :

” اصطلاحی که اغلب برای سازهایی چون لوت، گیتار و خوانواده ی ویولون برای معرفی کوکی غیر از کوک های نرمال به وجود آمده است. Scordatua اولین بار در قرن ۱۶ معرفی و بین سال های ۱۷۵۰-۱۶۰۰ متداول شد.این نوع کوک ، رنگ های نو ، کیفیت صدا ، سونوریته و موقعیت های هارمونیک عجیبی را امکان پذیر می سازد و حتی در مواردی هم باعث افزایش میزان صدادهی یک ساز می شود.

برای ما گیتاریست ها این کوک هم چنین امکان اجرای فواصل دور، شیفت های پیچیده ، صدادهی آکوردهای جدید که با کوک استاندارد غیر ممکن است و رزونانس قوی تر آکوردهایی خاص در سرکلید های خاص را به همراه سیم های آزاد یکنواخت، امکان پذیر می سازد.

مشکل

سیم های گیتار از نایلون یا ترکیبی از نایلون ساخته شده اند و متاسفانه نایلون ” حافظه” دارد!!! وقتی سیمی را پایین تر از کوک استانداردش کوک می کنیم، سیم تمایل دارد تا به همان کشش و کوک قبلش باز گردد و بلعکس، وقتی سیمی را بالاتر از کوک نرمالش کوک می کنیم، سیم باز هم تمایل دارد تا به کشش و کوک قبلش باز گردد.
به اندازه ی کافی نگه داشتن کوک استاندارد گیتار سخت هست. وقتی کوک سیم ها را عوض می کنید، به چه زبانی به گیتار می گویید که در کوک خود باقی بماند؟!!!

چگونه کوک را تثبیت کنیم ؟

نکته تکنیکی این ماه جواب ساده و آسانی دارد : پایین تر از نت مورد نظر کوک کنید.

برای مثال، شما می خواهید سیم ششم را روی نت “ر” کوک کنید وروی این نت آن را نگه دارید. کاری که باید بکنید این است که با توجه به اینکه در اکثر سیم های نایلونی گیتار سه نیم چرخش کلید ماشین کوک برای کوک شدن سیم روی نت “ر” کافی است ( هر نیم چرخش معادل ۱۸۰ درجه است) برای فریب حافظه ی سیم، کلید ماشین کوک را به جای سه دور، شش دور بچرخانید. این کار باعث می شود که سیم در جهت نت “ر” برگردد. بگذارید حدود ۵ ثانیه به همین شکل باقی بماند و بعد سیم را سه نیم چرخش سفت کنید و اینگونه سیم تقریبا به کوک “ر” برگردانده می شود. تمام کاری که باید بکنید همین است. این سه نیم چرخش اضافه، یعنی شل کردن سیم وسپس سفت کردن آن در جهت نت مورد نظر به تثبیت کوک کمک می کند.
البته ممکن است کمی کوک بالا یا پایین شود ولی میزانش بسیار اندک است. “جرالد کلیک اشتاین” در کتاب فوق العاده اش به نام ” کوک کردن گوشی گیتار” پیشنهاد می کند که ابتدا سیم را نه دور شل و سپس شش دور سفت کنید. این کار را تجربه کنید و ببینید در عمل چگونه است.

برای برگرداندن سیم ششم به کوک “می” – بعد از اینکه کارتان با کوک “ر” تمام شد – سیم را شش نیم چرخش سفت کنید. این کار باعث می شود تا سیم در جهت نت “می” شل شود. بگذارید ۵ ثانیه به همین شکل باقی بماند و سپس سیم را سه نیم چرخش شل کنید و اینگونه تقریبا به نت “می” می رسید. وباز این سه نیم دور اضافه ی سفت شدن سیم به بازگشت حافظه ی سیم کمک می کند. بنابراین سیم روی کوک “می” با تغییری اندک تثبیت می شود.
بعضی از نوازندگان بعد از شل یا سفت کردن سیم، آن را می کشند یا بر روی سیم ضربه می زنند. شخصا این کار را پیشنهاد نمی کنم. ممکن است این کار به تثبیت کوک سیم کمک کند ولی در عوض باعث فرسودگی پیش از موعد سیم نیز می شود.
بعضی ها می گویند که کشیدن سیم ها روی حفره ی گیتارباعث کشش ناهماهنگ سیم ها و در نتیجه آسیب دیدگی سیم وکوک نشدن آن می شود. من گیتاریست هایی را دیدم که سیم ها را می کشند واینگونه بعد از رهاشدن تصادفی سیم ، صدای ” Bartok pizzicato” ی درهم و نا خواسته ای ایجاد می شود.
در موقعیت کنسرت، بعد از شل کردن سیم و انتظار برای تثبیت کوک، حدود۵ تا ۱۰ ثانیه را برای چک کردن کوک سیم های دیگر صرف می کنم .سپس به سیم Scordatura باز میگردم وآن را به کوک نهایی می رسانم.
کوک کردن سیم ها پایین تر از کوک استانداردشان، با هر سیم یا گروهی از سیم ها امکان پذیر است اگرچه تعداد نیم چرخش های مورد نیاز از سیمی به سیم دیگر یا حتی از گیتاری به گیتار دیگر متفاوت است.
و در آخر ، اگرچه برای خودم تا به حال اتفاق نیفتاده ولی کوک کردن سیمی کهنه و فرسوده به اندازه ی سه نیم چرخش بالاتر از کوک نرمالش، ممکن است باعث پاده شدن سیم شود. بنابراین دقت کنید و مطمئن باشید که همیشه سیم های گیتارتان سالم باشند.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob چگونه کوک Scordatura ( تغییر یافته ) را تثبیت کنیم؟ viwio چگونه کوک Scordatura ( تغییر یافته ) را تثبیت کنیم؟ twitter چگونه کوک Scordatura ( تغییر یافته ) را تثبیت کنیم؟ facebook چگونه کوک Scordatura ( تغییر یافته ) را تثبیت کنیم؟ google buzz چگونه کوک Scordatura ( تغییر یافته ) را تثبیت کنیم؟ google چگونه کوک Scordatura ( تغییر یافته ) را تثبیت کنیم؟ digg چگونه کوک Scordatura ( تغییر یافته ) را تثبیت کنیم؟ yahoo چگونه کوک Scordatura ( تغییر یافته ) را تثبیت کنیم؟

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد