gipsykings2 مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر

لارا:” از پشت پنجره دیدم چهارتا مرد میانسال با شیکمای گنده نشستن و سه تا شون دارن دیلینگ دیلینگ گیتار میزنن”.

شکوه ( که تو عکس صورتش معلوم نیست) :” باورشون نمی شد که ما از بخش فارسی آمدیم دیدنشون.اصلأ نمی دونستن که ماها هم بهشون گوش میدیم.”
اردوان:” وقتی دیدمشون برق منو گرفت ! و با اینکه موسیقی الکترونیک گوش میدم بعد از دیدن گروه جیپسی کینگز تو استودیو به موسیقی زنده بدون هیچ صدای مصنوعی ای ایمان آوردم .”

پوریا:” من چی بگم ؟”

منم (بهزاد با کلاه) خودم برلین بودم و مشغول پخش گزارش از کنسرت اوهام بنابراین نتونستم جیپسی کینگز رو از نزدیک ببینم، گروهی که بیشتر از هر گروه دیگه ای موسقی پاپ دنیا رو تحت تأثیر گذاشتن و بعد از اینکه سالهای ۸۰ میلادی تو یک دیسکو تو لندن کارهاشون پخش شد بتدریج سر زبونها افتادن و جهانگیر شدن.
ولی ترجمه مصاحبه رو براتون می نویسم. بخونین حال کنین (عکسها رو پوریا گرفته)

 

چرا گروه جیپسی کینگز تو فرانسه زندگی میکنه در حالی که موسیقی و اصلشون ماله اسپانیاست؟

خوب اجداد ما اسپانیائی هستند ولی زمان حکومت فرانکو در اسپانیا که رفتار خوبی با کولی ها نداشتن، بنابراین خانواده ما و بیشتر کولی ها به کشورهای مختلف مهاجرت کردن و ما هم آمدیم به جنوب فرانسه که تا امروز هم اینجا هستیم. ولی بهرحال کولی خانه به دوشه و وطنی نداره.

 

راز موفقیت و جهانگیر شدن موسقی گروه جیپسی کینگز چی میتونه باشه ؟

یک عامل مهم موفقیت ما اون حس سرمستیه که تو کارمون شنیده میشه وکاملأ حس مهمونی و شادمانی رو تو اجراهامون حفظ می کنیم و یک علت دیگه هم خوب نوع موسیقی ای هستش که میزنیم، سبک رومبا فلامنکو.

رومبا فلامنکو یک تلفیقیه از فلامنکو و رومبا ( که کار گروه ماست. رومبا رو تو اسپانیاشنیدیم . این موسیقی رو شنیدیم و وقتی دیدیم که سبک شادیه و مردم باهاش میرقصن از حس اون سبک موسیقی که اصلش ماله آفریقاست و از زمان برده داری وارد کوبا شد و بعد به اروپا شده، استفاده کردیم . برای همین فلامنکوئی که ما می زنیم شاد و با روحه .

 

 مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگردرباره آلبوم جدیدشون که از فاقد سازهای الکترونیک هستش:

ما تو استودیو آهنگهامونو ضبط میکردیم و نوارشو میدادیم دست تنظیم کننده. اون روشون کار میکرد و ما هم دخالتی نداشتیم. همه چیز در یک محیط دربسته انجام میشد.
ولی تو این آلبوم جدیدمون آمدیم و ضبط استودیو رو منتفی کردیم و رفتیم تو یک کلبه سنگی که سقف چوبی داره، کلبه ای بوده که قدیما برای کشت ابریشم ازش استفاده میشده ، اونجا دور هم جمع شدیم و گیتار زدیموخوندیم.

صدا بردار با نصب میکروفن دور و بر کلبه صدای ما رو ضبط کرده.
اینجوری حس واقعی موسیقی کولی فلامنکو رو زنده کردیم انگار که دور آتیش جمع شدیم و مهمونی گرفتیم درست مثل روزهای قدیم . اینجوری کار این آلبوم جدیدمون کاملا با کارهای قدیمیمون فرق میکنه خیلی زنده تر و شادابتره و هیچ ساز الکترونیکی ای توش استفاده نشده.همه چیز در یک طبیعت زیبا و ساکت اجرا شده.

عکس روی جلد آلبوممون هم یک عکس سیاه و سفید قدیمیه. عکس یک گروه کولیه که کنار کاروانهاشون ایستادن و دور بچه هائی که دارن میرقصن حلقه زدن. این عکس مال کولی های اسپانیا در زمان فرانکوهستش.

 

زبان

زبان آهنگهای ما کاتالان ِ (منطقه ای در اسپانیا که مرکزش بارسلونا است) ولی با کلمات مخصوص کولی ها قاطی شده. که نه اسپانیائیه نه فرانسوی بلکه زبان مخصوص خودمونه واین زبان برای مامهمه چون زبانیه که میشه باهاش احساساتمون رو از ته دل بیان کنیم.

 

می دونستین که تو ایران هم معروف هستین؟

ما هیچوقت ایران نبودیم و اصلأ نمیدونستیم که توی ایران اینقدر معروفیم.
ولی خو شحال میشیم شرایطی پیش بیاد که بریم ایران و برای مردم کنسرت بدیم.
البته نمیدونیم که بما اجازه میدن یا نه.

 

جیپسی کینگز و ایرانی ها

اصلا با ایرانیا برخورد داشتین ؟

وقتی که تو آمریکا کنسرت میدیم ، خیلی از ایرانیا میان دیدنمون تو شهرهائی مثل لس آنجلس و شهرهای بزرگ دیگه بخصوص، واز این راه با ایرانیها آشنا شدیم .

 

چرا خیلی وقت بود که ازتون خبری نبود ؟

مدتی مشغول ضبط این آلبوم جدیدمون بودیم roots یا ریشه ها. قبلش هم تور کنسرتهامون بود بیشتر تو ژاپن و آمریکا روی صحنه رفتیم.

برای همین خیلی مشغول بودیم. البته آلبوم قبلیمون موفق نبود. علتش رو هم می دونیم. نوع ضبط آهنگهامون شبیه کارهای قبلیمون بود برای همین فکر میکنیم که برای شنونده تاز گی نداشته. به این خاطر سبک آلبوم جدیدمون رو عوض کردیم و فقط گیتار آکوستیک زدیم.

 

یک آهنگ برای شنونده ها مون ؟

این آهنگ عاشقانه رو comosianto تقدیم می کنیم به شنونده های توی ایران و جاهای دیگه ..

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر viwio مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر twitter مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر facebook مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر google buzz مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر google مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر digg مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر yahoo مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کينگر

Related posts:

  1. معرفی گروه جیپسی کینگز
  2. مصاحبه با بابک امینی