SFcurrent اردشير فرح و خورخه استرانزاردشیر فرح و خورخه استرانز Ardeshir Farah & Jeorge Strunz 24 سال با هم همکاری داشته اند و سبکی نو برای گیتار آکوستیک ( نه الکتریک ) پایه گذاری کرده اند . استرانز اهل کاستاریکا و فرح اهل ایران است . خورخه استرانز و اردشیر فرح به دلیل بهره گرفتن از دو فرهنگ متفاوت از کاستاریکا ( آمریکای جنوبی ) و ایران توانسته اند به موسیقی غنی در فرم بسیار جالب نوازندگی خویش دست یازند .

آنها یکدیگر را در سال ۱۹۷۹ دیدند ؛ جایی که برای اولین بار ، موسیقی آمریکای لاتین با موسیقی خاور میانه بخصوص ایران تلاقی پیدا کرد .
خورخه استرانز در خانواده ای کاستاریکایی بدنیا آمد . خانواده وی بسیار با اصل و نسب بودند که شامل سیمون بولیوار ستوان محبوب هم می شد !
استرانز در سن ۶ سالگی با گیتار آشنا شد و در کاستاریکا ، کولومبیا ، مکزیک ، اسپانیا ، انگلیس و کانادا بزرگ شد ! او دانش موسیقی خود را از پایه موسیقی کلاسیک شروع کرد و موسیقی فلامینکو را بعد از کلاسیک فرا گرفت .
بعدها که روی موسیقی آمریکای لاتین متمرکز شد به بداهه نوازی جز پرداخت . او در عین حال در موسیقی خویش که نشات گرفته از موسیقی فلامینکو است به فرمهای لاتین جز و موسیقی محلی آمریکای لاتین هم توجه بسیار داشت .
او بسیار خوب گیتار فلامینکو را می نواخت و خواننده ها و رقاص های اسپانیایی را همراهی می نمود . این برنامه از ۱۶ سالگی وی تا ۲۰ سالگی ادامه داشت . بعد ازاین زمان بود که او مصمم شد که روی موسیقی خود ، یعنی موسیقی آمریکای لاتین متمرکز شود .
اردشیر فرح در ایران و انگلیس بزرگ شده است . او گیتار را از کودکی شروع کرده است . روی موسیقی محبوب و مردمی ایران بسیار تمرکز داشته و نکته جالب او بداهه نوازی های زیبای او بوده است . چ

او اجراها و ضبط های بسیاری با هنرمندان و خوانندگان مشهور ایرانی داشته است . لازم به ذکر است که او ایران را بعد از انقلاب ترک گفته است .
خورخه استرانز با پدرش که یک دیپلومات بود به آمریکای شمالی سفر کرد ؛ زمانی که اردشیر فرح در آنجا مشغول تحصیل در رشته معماری بود . اردشیر فرح تصمیم گرفت که برای دیدن استرانز که با یک گروه جز به نام Caldera برنامه داشت ، برود . ( حاصل این اجراها « ۴ آلبوم در عمارت کنگره در شهر واشنگتن » بود . )
روزی که این دو گیتاریست یکدیگر را دیدند ، گویی دو برادر که همدیگر را گم کرده بودند دوباره به هم رسیده اند !!! کاملا مشخص بود که آنها دو برادر گیتاریست هستند با هدفهای متفاوتی در دنیا !

آنها بلافاصله مشغول اولین پروژه خود بنام ( Mosaico ( 1980 شدند که خودشان تهیه کنند گی این آلبوم را بر عهده داشتند . به این دلیل که کمپانیهای بزرگ موسیقی آمادگی لازم برای این نوع موسیقی که در نوع خود جدید بود را نداشتند .
برای اولین بار رادیو جز از این آلبوم استقبال کرد و کمپانی جز جهانی متعلق به ریچارد بارک تهیه کنندگی کارهای آنان را برعهده گرفت که دو آلبوم Frontera ( 1983 ) و Guitarras ( 1984 ) حاصل این همکاری است .
آلبوم بسیار عمیق و صمیمی Misterio در سال ۱۹۸۹ توسط Waterlily Acostic/Audio Quest منتشر شد . موفقیت شگفت انگیز رکوردهای دو آلبوم Priaml magic ( 1990 ) و Americas در سال ۱۹۹۲ که بوسیله شرکت Mesa / Atlantic منتشر شده بود ، عناوین بهترین موسیقی سال و همچنین نامزدی جایزه معتبر گرمی را بدنبال داشت

دو هنرمند پس از این کمپانی شخصی خود را که Selva ( جنگل ) نام داشت ، راه اندازی کردند. دوستی آنها باعث تولید آلبومی شد بنام Heat of the sun که هفته ها Top 10 موسیقی جهان بود . آلبوم Live که اجرای زنده موسیقی آنهاست ، یکی دیگر از آلبومهای موفق این دو نفر به شمار می آید که آهنگهای قبلی را با رنگی جدید اجرا کرده اند .
شماری دیگر از آلبومهای ایشان از این قرارند :
Best of Strunz & Farah ( 2000 )
String weave ( 2001 )
Rio de Colores ( ۲۰۰۳ )
در مورد این دو نفر و سبک آنها صحبت زیاد شده است . ولی این نکته مهم است که در نهایت دوستی آنها ، کار و نفس موفقیت بسیار مهم بوده است . دوستی در کار حرفه ای می تواند پایه ای قوی بسازد برای اینکه دونفر ۲۴ سال با یکدیگر ساز بزنند و گذشته از لذت ؛ به اهدافی که داشته اند برسند .
مطمئا این دو مکمل یکدیگر بوده اند و اگر جز این می بود ، این موسیقی حیاتی نمی یافت و در اولین ثانیه ها به خاموشی می گرایئد و در اندک زمانی به ورطه فراموشی از اذهان مردم می افتاد . اردشیر فرخ و خورخه استرانز از دوستان صمیمی پاکو د لوسیا Paco de Lucia نوازنده نامی گیتار فلامینکو هستند و جالب اینجاست :
زمانی که می خواستند آلبوم Guitar Trio را رکورد کنند ، به جای ال دی میولا Al di meola نوازنده گیتار اوی شن سیم فلزی ـ استیل جز ـ ( Ovation Guitar ) خورخه استرانز به جان مک لافلین پیشنهاد شده است ! کسی که اصرار بر استفاده از خورخه استرانز در این آلبوم داشته کسی نبوده جز دوست صمیمی او ، پاکو د لوسیا !
موسیقی این دو بر پایه یک تم بنا شده که بداهه نوازی حول این محور انجام می شود . اما این بداهه ها بقدری تکرار شده اند که نوازنده ها فقط سعی در تغییر رنگ آنها دارند و نه تغییر کلی ملودی .
سرعتهای بسیار زیاد و پاساژهای بسیار سریع و آرپژها از فرمهای تشکیل دهنده موسیقی آنها هستند . پیشنهاد می کنم حتما به آلبومهای این دو نوازنده بسیار خوب گوش کنید .
اردشیر فرح با خوانندگانی چون :
فرامرز اصلانی . فرامرز آصف . امیر آرام . هایده . لیلا فروهر . منصور . معین . بیژن مرتضوی همکاری داشته است .
با نوازندگانی چون :
بابک امینی . بیژن مرتضوی . ( ایرانیها )
استنلی کلارک ( نوازنده معروف گیتار باس و کنتر باس )
گروه آنها به اتفاق با این افراد هم همکاری داشته اند :
Pepe Habichuela, Agustín Carbonell “El Bola”, Jose Miguel Carmona (of Ketama), Gerardo Nuñez, Ramón Jimenez, and Rafael Riqueni.
و Joan Baez و Jackson Browne

ترجمه و تنظیم :توماج حاجیلو
این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob اردشير فرح و خورخه استرانز viwio اردشير فرح و خورخه استرانز twitter اردشير فرح و خورخه استرانز facebook اردشير فرح و خورخه استرانز google buzz اردشير فرح و خورخه استرانز google اردشير فرح و خورخه استرانز digg اردشير فرح و خورخه استرانز yahoo اردشير فرح و خورخه استرانز

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد