گیتار فلامنکو از لحاظ ساختاری عنوان مقاله ای است از هنرمند عزیز کشورمان آثای کامبیز سینی چی :سازنده گیتار و عود

 

در حدود قرن هجدهم میلادی در اسپانیا مردی به نام “آنتونیو دتورس خارادو” طراحی و ساخت گیتار مدرن امروزی را بنیان نهاد. بعد از او سازندگان بزرگی در اسپانیا و دیگر نقاط اروپا با الهام از ایده های او به فرم های کاملتری در ساخت گیتار کلاسیک و فلامنکو دست پیدا کردند.از جمله این افراد میتوان به “خوزه رامیرز” ، “مارسلو باربرو” ، “ایگناسیو فلتا” ، “مانوئل ریس” ، “خوزه رومانیوس” و … اشاره کرد. به شکل کلی گیتار فلامنکو دارای شاخص هائی است که آن را از گیتار کلاسیک متمایز میکند.

جنس صدایی که گیتار فلامنکو تولید میکند ، بیشتر صدائی خشک و ترد و ضرب گونه (Percussive) و با ماندگاری صدای کمتری نسبت به گیتار کلاسیک میباشد. یکی از فاکتورهای مهمی که به این فرم صدا در گیتار فلامنکو کمک میکند ،

استفاده از چوب سرو (Cypress) که در پشت و کنار گیتار بکار میرود ، میباشد. این چوب به رنگ لیموئی و بسیار سبک و مقاوم است و بیشتر در سواحل مدیترانه رویش دارد و میتوان آنرا به سادگی به ضخامت های لازم رساند بدون آنکه خطر پیچیدگی و یا شکستگی در آن بوجود آید.

گرچه سازندگان گیتار فلامنکو از چوب “رز برزیلی” (Brazilian Rosewood) نیز برای پشت و کنار گیتار استفاده میکنند که این فرم از گیتارها به نام Flamenco Negra (فلامنکو سیاه) معروفند و دارای صدای مدرن تری میباشند.

در گیتار های سنتی فلامنکو سیمها توسط گوشی های چوبی (Peg) از جنس چوب آبنوس (Ebony) کوک میشوند. استفاده از این گوشی ها در وزن ساز تاثیر دارد و از لحاظ اقتصادی به صرفه تر میباشد ولی از طرف دیگر کوک کردن ساز در این حالت کمی مشکل تر میباشد.

البته امروز استفاده از Tuning Machine بیشتر متداول گشته ، هم به دلیل دقت در کوک و هم راحتی آن. وزن سبک و یا در واقع ساختمان سبک گیتار فلامنکو هم در ایجاد صدای خاص آن تاثیر زیادی دارد. سازندگان گیتار فلامنکو به گونه ای ساز را طراحی میکنند که علاوه بر استحکام ، وزن آن هم تا حد امکان کم باشد.

اکشن (فاصله سیم تا دسته گیتار) نیز در گیتار فلامنکو پارامتر بسیار ضریفی میباشد ، زیرا علاوه بر پائین بودن آن که موجب سرعت بیشتر و راحتی در نوازندگی میباشد ، سیم ها نباید صدای گز (Buzz) دهند.

اما در عین حال در بعضی از تکنیک های نوازندگی گیتار فلامنکو مثل Rasgueo نوازنده برای ایجاد فضای بهترضربه گونه موزیک خود ، احتیاج به کمی گز در سیم ها دارد. مولد اصلی صدا در ساختمان یک گیتار ، صفحه رو یا صفحه صدا (Sound Board) آن میباشد.

در گیتار های فلامنکو یا کلاسیک این صفحه از جنس چوب “سرو قرمز” (Red Cedar) یا “صنوبر” (Spruce) میباشد. هرچه این چوبها مرغوبتر باشند صدای تولید شده توسط گیتار قوی تر و بهتر میباشد. سازندگان گیتار فلامنکو بنا به سلیقه خود یکی از این چوبها را برای صفحه صدای گیتار استفاده میکنند.

flamel nco گيتار فلامنکو از لحاظ ساختاری معمولا چوب “سرو قرمز” سریعتر به قله صدای خود میرسد و صدائی که توسط این چوب در گیتار تولید میشود دارای حجم و قدرت بالا و حس گرمتری میباشد حال آنکه چوب “صنوبر” برای رسیدن به قله صدای خود احتیاج به زمان بیشتری دارد و دارای رنگ آمیزی صدای وسیعتر و استحکام بیشتری میباشد.

در زیر یا کف صفحه صدا ، پل بندی هایی (Fan Bracing) وجود دارند که در واقع این اسکلت بندی ، اولا لرزش صفحه و فرم لرزش آن را تعین میکنند و دوما باعث استحکام و مقاومت صفحه بر اثر نیروی وارده از کشش سیم ها بر روی آن میشوند.

طراحی این پل بندی ها در گیتار فلامنکو دارای تفاوت هایی نسبت به گیتار کلاسیک است و این فاکتور بعلاوه بحث ضخامت صفحه رو میتواند در تولید صدای خاص گیتار فلامنکو بسیار موثر باشد.

 

یکی از نکاتی که در گیتار فلامنکو وجود دارد ، استفاده از طلقی از جنس پلاستیک خشک و بسیار نازک است که بر روی صفحه گیتار میچسبد تا در زمان اجرای تکنیک “گلپ” بر روی ساز ، چوب آسیب نبیند و آن Golpeador گفته میشود. شایان ذکر است در انتخاب یک گیتار خوب فلامنکو بعضی از نکات را باید در نظر گرفت :

 

١- صدا ، که دارای شاخص های خاصی میباشد که از آنجمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد: – نوع چوب بکار رفته در ساز. – بالانس بودن سیم های بم و زیر. – قدرت تفکیک صدائی. -ماندگاری متناسب صدا. – ولوم و بلندی صدا. – یکنواخت بودن صدائی که ساز تولید میکند.

۲- مشاهده اکشن متناسب در ساز.

۳- ظاهر زیبا و تمیز گیتار از لحاظ ساخت.

۴- نداشتن شکاف یا ترک در تمام قسمت های ساز و نداشتن تاب یا پیچیدگی در طول دسته و Fingerboard گیتار.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob گيتار فلامنکو از لحاظ ساختاری viwio گيتار فلامنکو از لحاظ ساختاری twitter گيتار فلامنکو از لحاظ ساختاری facebook گيتار فلامنکو از لحاظ ساختاری google buzz گيتار فلامنکو از لحاظ ساختاری google گيتار فلامنکو از لحاظ ساختاری digg گيتار فلامنکو از لحاظ ساختاری yahoo گيتار فلامنکو از لحاظ ساختاری

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد