rangincover480 480 گروه رنگین

رنگین، تلاشى در راه تلفیق سبکهاى مختلف از جمله فلامنکو و موسیقى شرقى:گروه رنگین با همت دو گیتاریست ایرانى و آلمانى، یعنى امید بهادرى و میشائل مایر در شهر هانوفر آلمان شکل گرفته و از شروع فعالیتش در سال ۱۹۹۸ تا به حال موفقیت و محبوبیت زیادى کسب کرده است. باید گفت که اسم رنگین هم واقعا اسم مناسبى براى این گروه است، چون امید و میشائل با دو گیتار اکوستیک، شنونده ها را به سفرى میبرند بین دنیاى رنگارنگ و پرتنوع شرق و غرب.

و اما آغاز فعالیت هنرى امید که در سن دوازه سالگى به آلمان آمده و نخست در گروهى ایرونى نوازندگى میکرده و بعد از پیوستن به گروهى آلمانى به اسم Lichtenberg & Barbarosa یا به اختصار L & B در سال ۱۹۹۸ با میشائل مایر، نیمه دیگر رنگین آشنا میشود و بعد از فروپاشى L & B، گروه رنگین شکل میگیرد.

امید درباره آغاز فعالیتهایش در موسیقى میگوید: من کار موسیقى را اینجا، در آلمان، شروع کردم. حدودا ۱۰ سال پیش. راستش اول هم با موسیقى ایرانى شروع کردم، یعنى کار پاپ ایرانى میزدیم. چهارسالى گروه ایرانى داشتیم.

آهنگهاى ایرانى دیگران را مى زدیم، چون ایرانى ها بیشتر دوست دارند کارهایى که مى شناسند برایشان اجرا بشود و ما مى خواستیم کار خودمان را جلوه بدهیم و از اینکه همیشه باید از این و آن بزنیم، خسته شده بودیم.

چون کارهاى خودمان را باید در بین این آهنگها براى مردم اجرا مى کردیم. بیشتر هم ۶ و ۸ و این جور چیزها مى خواستند، به خاطر همین هم دیگه خسته شدیم و ول کردیم. بعد فعالیتم رو تو گروه L & B شروع کردم که تو این گروه بچه هاى آلمانى بودند و من تنها ایرانى بودم.

و اما چگونگى شکلگیرى گروه رنگین: در واقع همانجا بود که با میشائل آشنا شدم و بعد یکى یکى بچه ها رفتند پى درس زندگى و گروه هم از هم پاشید. به همین خاطر من و میشاییل با همدیگر موندیم. از آنجا بود که با هم شروع به همکارى کردیم. همان اواخر کار L & B بود که با همدیگر آشنا شدیم.

زمانى که فهمیدم او گیتار مى زند، برنامه گذاشتیم که قطعه اى براى دو گیتار درست کنیم و رنگى تازه در کار گروه بیاوریم. همانجا بود که از همدیگرهم خوشمان آمد و دیدیم که کارهایمان به همدیگر مى خورد. ولى فقط به آن قطعه اکتفا نکردیم و کارمان را ادامه دادیم.

بعد از سه یا چهار ماه گروه از همدیگر پاشید، ولى ما با همدیگر ماندیم. مى شود گفت در گروه رنگین، ما دو نفر اعضاى اصلیش هستیم، ولى به عنوان مهمان موزیسین هاى دیگر را مى آوریم و با آنها کار مى کنیم.

اما چطور شد که امید و میشائل اسمى فارسى براى گروهشان که در آلمان فعالیت دارد، انتخاب کردند؟ امید درباره انتخاب اسم رنگین میگوید:

حقیقتش دوستم میشائل از این کلمه خوشش آمده بود. براى آلمانى ها طنین جالبى دارد. زمانى که دنبال اسم مى گشتیم، گفت که «Bunt» به فارسى چى مى شود؟ به او گفتم: رنگین و او هم از این کلمه خیلى خوشش آمد.

قطعات رنگین تلفیقى است از موسیقى شرقى، آمریکاى لاتین، فلامنکو، فانک و Jazz و حتى رگه هائى از Blues. رنگین توانسته در این مدت کم به سبکى دست پیدا کند که منتقدان موسیقى در مقاله ها و نقدهاى خود از آن به عنوان موسیقى تلفیقى مدیترانه اى یا Medicross یاد میکنند.

گروه رنگین از آغاز فعالیتش تا به حال برنامه هاى متعددى داشته، از جمله در چارچوب نمایشگاه جهانى هانوفر، یعنى Expo 2000، علاوه بر آن، ساخته هاى این گروه از شبکه هاى مختلف رادیوئى در آلمان پخش میشود.

گروه رنگین تا به حال دو آلبوم منتشره کرده که اولى به اسم Beyond acoustic expressions در سال ۱۹۹۹ و دومى به اسم Jingle Jungle بتازگى به بازار عرضه شده. به گفته امید هر دو آلبوم چهارچوبى مشابه دارند اما حال و هواى شرقى در آلبوم دوم بیشتر حال محسوس است

. قطعات این دو آلبوم همگى بدون کلام هستند ولى قرار است که در آلبوم بعدى رنگین، قطعاتى هم با کلام با همراهى خوانندگانى از سنگال و برزیل تنظیم و اجرا شود.

http://www.rangin.de

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob گروه رنگین viwio گروه رنگین twitter گروه رنگین facebook گروه رنگین google buzz گروه رنگین google گروه رنگین digg گروه رنگین yahoo گروه رنگین

Related posts:

  1. مصاحبه ‌‌BBC با گروه جیپسی کینگر
  2. معرفی گروه جیپسی کینگز