فلامنکو عبارت است از : خواندن ، رقصیدن و نوای گیتار … مهمترین عنصر در فلامنکو برای اسپانیولها خواندن است ، برای توریستها که برای دیدن رقص می آیند و برای گیتاریستها و برای من ( پاکو پنیا ) هم مهمترین است . Paco Pena یا Francisco pena perez در اول ژانویه ۱۹۴۲ در خانواده ای فقیر در آندلس متولد شد .

 

 

او باید خوشحال باشد که در خانواده ای چشم به جهان گشود که به موسیقی علاقه مند بودند . اولین معلم وی برادر بزرگتر او بود . آنها با همراهی اعضای خانواده می نواختند . خواهر آنها رقصیدن را دوست داشت و پدرشان خواندن را . وقتی ۶ ساله بود ، پدرش او را به دیدن کنسرتی در یک استادیوم ورزشی فرستاد که نوازنده افسانه ای فلامینکو رامون مونتویا Ramon Montoya در آن برنامه داشت .

 

این یک تجربه بزرگ برای پاکو کوچک بود که عمیقا در ذهن او جاگیر شد . پاکو پنیا زمانی که جوان بود و بیش از ۱۰ سال نداشت کار حرفه ای خود را با یک گروه شروع کرد . در سال ۱۹۶۳ اولین اجرا را در لندن در نقش همراهی کننده و نه نوازنده سولو انجام داد و در ۳ سال بعد از آن مدام میان انگلستان و اسپانیا در رفت و آمد بود، تا اینکه در انگلستان ساکن شد .

در این زمان با جدیت برنامه ای را شروع کرد که در آن دیگر نقش همراهی کننده را نداشت و یک برنامه تک نوازی بود . در سال ۱۹۶۷ در Wigmore Hall لندن اولین کنسرت تکنوازی خود را برگزار کرد که آنچنان که باید مورد تقدیر قرار نگرفت . زیرا مردم آنزمان عادت کرده بودند ، سبک فلامینکو را با خواننده و همراهی گیتار گوش کنند و در آنزمان کاری که پاکو کرده بود کار نوئی بود

 پاكو پنيا اما او نا امید نشده و همچنان به کار خویش ادامه می داد . در ۲۵ سپتامبر سال ۱۹۶۷ پاکو پنیا موفق شد یک پارت از کنسرت Guitar In در Royal Festival Hall در لندن را به خود اختصاص دهد ، که بزرگانی چون : Jimi Hendrix , Bert Jansch , Sebastian Jorgensen , Tim Walker نیز در آن حضور داشتند .

 

سالها از پی هم می گذشت و روز بروز ارزش کار پاکو در میان مردم و دوستدارانش بیشتر می شد . در سال ۱۹۷۰ اویک گروه بنام Paco Pena Flamenco Company تشکیل داد . گروه شامل خود پاکو ، دو رقاص ، دو خواننده و گیتاریستهای دیگر بود . این گروه در دنیا به سرعت به شهرت رسید و جز بهترین گروهها در نوع خود به ثبت رسیده است . آنها کنسرتهای بی شمار و موفقی را در بهترین سالنهای دنیا ارائه کردند .

در سال ۱۹۸۱ او فستیوالی را در شهر کوبا راه اندازی کرد که از آن سال به بعد ، تابستانها مرکز گردهمآیی جوانان علاقمند ، مولفان و نوازندگان گیتار است . در سال ۱۹۸۵ او یکی از کرسیهای کنسرواتوار روتردام را بدست آورد که در آن موسیقی فلامینکو تدریس می کرد . او جایزه هایی را هم به خود اختصاص داده است .

در سال ۱۹۸۳ جایزه رامون مونتویا را با عنوان بهترین نوازنده کنسرت بدست آورد . در سال ۱۹۹۷ نشان La Cruz de Oficial de la Orden del Merito Civil را از پادشاه اسپانیا دریافت کرد .

 

http://www.pacopena.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob پاكو پنيا viwio پاكو پنيا twitter پاكو پنيا facebook پاكو پنيا google buzz پاكو پنيا google پاكو پنيا digg پاكو پنيا yahoo پاكو پنيا

Related posts:

  1. مصاحبه با پاکو سپرو
  2. نگاهی به روند فعالیت های پاکو د لوسیا
  3. آلبوم زریاب از پاکو دلوسیا
  4. تاریخچه گیتار فلامنکو به بیان پاکو دلوسیا
  5. فرانسیسکو سانچز گومز معروف به پاکو دلوسیا