howlin wolf هاولين ولف

پسربچه سیاهپوستی در ۱۳ سالگی از خانه یی که با مادر در آن زندگی می کند، بیرون می زند. مادر سختگیر مدام او را تنبیه می کرده که چرا بازیگوش است و در کارهای مزرعه به اندازه کافی کمک نمی کند. پسر ۸۵ مایل (برابر با ۱۳۶ کیلومتر) پیاده می رود تا به خانواده پدرش بپیوندد و در آنجا زندگی آرام تری را سپری کند. سال ها بعد که یک بلوزمن (موزیسین بلوز) معروف است، بازمی گردد و به سراغ مادر می رود. مادر او پول فرزند را نمی پذیرد چرا که آن پول از راه موسیقی به دست آمده بود. (مادر او موسیقی بلوز را Devil,s music می دانسته،)

«چستر آرتور برنت» در وست پوینت می سی سی پی در سال ۱۹۱۰ به دنیا آمد و وقتی راه به موسیقی بلوز پیدا کرد نام خود را به «هاولین ولف» به معنی زوزه گرگ تغییر داد. ولف که بچه یی پرانرژی بوده دلیل انتخاب این نام را حرف های پدربزرگش عنوان کرده که هر وقت می خواسته او را آرام کند می گفته گرگ های اطرف خانه به سراغت می آیندها،

ولف سنگین ترین و بلندقد ترین خواننده موسیقی بلوز بوده است؛ ۱۹۲ سانتی متر قد و ۱۳۶ کیلو وزن در جوانی. به او «پاگنده» و «گاو وحشی» هم می گفتند.

از این حکایت ها که بگذریم ولف از مهم ترین چهرهای موسیقی بلوز در دهه های ۵۰ و ۶۰ میلادی بوده. ولف تا ۱۸ سالگی در عوالم خودش سیر می کرد و بچه کشاورزی بیش نبوده اما در همین ایام به طور تصادفی «چارلی پترن» (۱۹۳۴-۱۸۸۷) را ملاقات می کند. پترن را به روایتی به وجودآورنده موسیقی دلتا بلوز می دانند. حتی رابرت جانسون شهیر که پیش ترها از او در این ستون نوشته ایم هم از دنباله روهای پترن بوده.

گوش کنید به قطعه با آواز و اجرای هاوکین – کلیک کنید

ولف بسیار تحت تاثیر پترن قرار می گیرد و شروع به یادگیری موسیقی بلوز می کند. از همان بدو امر ولف هیچ گاه دنبال آموختن جزئیات پیچیده تکنیک نوازندگی پترن نرفت اما دو نکته را ولف توانست از پترن بیاموزد. یکی از آنها صداسازی های خاص پترن بود که تا آن روز نزد او یگانه بود. صداهایی که از تحریرهای آوازی فراتر می رفت و نزدیک به صدای حیوانات می شد و دوم تمایل پترن به سرگرم کردن مخاطب ها. این نکاتی بود که پترن از اسطوره موسیقی دلتا بلوز آموخت.

ولف در نوازندگی سازدهنی هم شهره است. او نوازندگی سازدهنی را هم از «سانی بو ویلیامسون II» آموخت که پیش تر او را هم در این ستون معرفی کردیم. ویلیامسون با خواهر ولف ازدواج کرد و طی این آشنایی ولف امکان آموختن مقدمات سازدهنی را پیدا کرد.

او به عنوان بیسیم چی در ارتش امریکا در دوران جنگ جهانی دوم خدمت کرد. پس از جنگ در سال ۱۹۴۸ یک گروه موسیقی تشکیل داد. اولین ضبط استودیویی اش را در سال ۱۹۵۱ در کمپانی ضبط موسیقی «برادران چس» انجام داد، مثل «مادی واترز»، «ویلی دیکسون»، «بادی گای» و« چاک بری» که اولین آثارشان در این کمپانی ضبط و منتشر شد. هرچند کمپانی برادران چس خیلی هم به آنها کمک نمی کرد ولی در هر صورت بسیاری از بلوزمن های معروف مخصوصاً شیکاگویی ها اولین آثارشان را در این کمپانی ضبط کردند. ولف در سال ۱۹۷۳ هم آلبومی در چس ضبط کرد که برادران چس تا سال ۱۹۸۱ آن را منتشر نکردند یعنی زمانی که ولف مرده بود.

گروه برجسته و مشهور «رولینگ استونز» در آلبوم اولشان تعدادی از آثار بلوزمن های بزرگ را بازخوانی کرده بودند که یکی از آن قطعه ها «little red roster » از کارهای هاولین ولف بود. آنها برای یک اجرای تلویزیونی در سال ۱۹۶۵ با اصرار ولف را به صحنه بردند و با او همخوانی کردند.

514953 356%C3%97237 هاولين ولف

در سال ۱۹۷۱ ولف به همراه گیتاریست قدیمی اش «هربرت ساملین» به لندن سفر کرد تا آلبوم «Howlinش Wolf London Sessions » را در آنجا ضبط کند. برای این آلبوم هنرمندان راک و بلوز انگلیس از جمله اریک کلپتون، استیو وین وود و چارلی واتس(نوازنده درامز گروه رولینگ استونز) برای ولف نوازندگی کردند.

برخلاف اغلب بلوزمن های سیاه که با بدبختی و دست خالی از زندگی حاشیه یی شان دست می شستند و به شهرهایی نظیر شیکاگو می رفتند تا به موفقیت برسند،ولف با انبساط خاطر و توانایی مالی از زندگی کشاورزی خود دست کشید و به دنبال موسیقی بلوز رفت. ولف درباره خودش می گوید؛ «… کسی که خودش را هدایت کرد از دلتا (حومه می سی سی پی ) تا شیکاگو در ماشین شخصی اش در بزرگراه بلوز با چهار هزار دلار پول.» این امتیاز خاصی برای یک بلوزمن در شروع کار بود. در کنار این امتیاز، ولف زیرک بود و از الکل و قمار پرهیز کرد و این مساله به وجهه مردمی او بسیار کمک می کرد.

ولف در یکی از اجراهایش دختری را در میان جمعیت می بیند و به او علاقه مند می شود. بعد از پایان اجرا او را تعقیب می کند و در نهایت با او ازدواج می کند. اطرافیان آنها می گویند که ولف تا هنگام مرگ عاشقانه او را دوست می داشت.

طبق سنتی که هر وقت به بخشی از تاریخ موسیقی بلوز می پردازیم بالاخره یک جا سر و کله کلپتون پیدا می شود در مورد ولف هم این مساله صدق می کند. جدا از اینکه گفتیم کلپتون برای ضبط یکی از آلبوم های ولف در لندن نوازندگی کرد، خرید سنگ قبر هاولین ولف هم به کلپتون منتسب است. سنگ قبری که روی آن تصویر گیتار و سازدهنی با تکنیکی شبیه به سیاه قلم نقاشی شده و زیر اسم ولف این تارخ حک شده؛
۱۰/۱/۱۹۷۶-۱۰/۶/۱۹۱۰٫

wolf هاولين ولف

منبع:
امیر بهاری
روزنامه اعتماد

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob هاولين ولف viwio هاولين ولف twitter هاولين ولف facebook هاولين ولف google buzz هاولين ولف google هاولين ولف digg هاولين ولف yahoo هاولين ولف

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد