egberto gismonti نگاهى به موسيقى Egberto Gismonti

پس از گذشت بیش از ۲۵ سال موسیقى Egberto Gismonti پیام آور فرهنگ خاص و غیر متداول مى باشد. مهم اینست که موسیقى وى بیش از اینکه به یک مباحثه افراطى یا استدلال در سبک شناسى شبیه باشد، وابسته به احساس و در پى یافتن یک ارگانیسم مى باشد. همانند بدن انسان که جهت رشد و تغییر ادامه حیات مى دهد.

برزیل در مقام ریشه و خاستگاه اصلى کارهاى Egberto Gismonti نقش اساسى را ایفا مى کند و میراث و سنتهاى این کشور دلیلى بر ادامه زندگى و آفرینش در کارهاى وى مى باشد.

در مقام یک پیانیست، زمانیکه نزد Nadia Boulanger معروفترین مدرس موسیقى در پاریس درس مى خواند، وى از او خواست که به زادگاهش بازگردد و به طور جدى به اکتشاف در فرهنگ ملى خود بپردازد. Egberto Gismonti پس از باز گشت به برزیل در مدرسه Samba رحل اقامت گزید و به تفحص در فرهنگ Choros مشغول شد و چند سال در جنگلهاى آمریکاى جنوبى با سرخ پوستان Xingu زندگى کرد تا نجواى گیتار وى قابل تشخیص از دیگران باشد.

فرزند پدرى لبنانى و مادرى سیسیلى و متولد شهر کوچک Carmo در برزیل مى باشد. نواختن پیانو را از ۵ سالگى شروع و در کنار آن به فراگیرى کلارینت و فلوت پرداخت و به طور جدى به نواختن گیتار روى آورد.

پس از گذراندن دوره موسیقى در پاریس و بازگشت به برزیل به فرهنگ آن کشور پناه برده، با هنرمندانى همچون Arieto Moreira و Flora Purim همکارى نمود. همکارى پرثمر و طولانى Egberto Gismonti با کمپانى ECM در سال ۱۹۷۶ با ضبط کار تحسین برانگیز Danca das Cabecas با نوازنده برزیلى سازهاى کوبه اى Nana Vasconcelos شروع شد و در سال ۱۹۸۵ نیز کار دیگرى به نام Duas Vozes با همین نوازنده به بازار عرضه نمود. پروژه هاى بعدى وى با نوازندگان و آهنگسازانى همچون Collin Wallcot, Jan Garbarek, Ralph Towner و Charlie Haden بود که مهمترین اینها Folk Songs با همکارى Jan Garbarek و Charlie Haden مى باشد.
در سال ۱۹۸۱ با انتشار آلبوم Sanfona با گروه خود و آلبوم Solo به تنهایى، از دو زاویه متفاوت خود را به تصویر مى کشد.
در سالهاى ۹۰ آلبومهاى Infancia و Musica de Sobrevivencia مدرکى است دال بر تحول در گروه وى. در آلبوم Zig Zag به اجراى سه نفره Trio روى آورد که در آن Nando Caneiro به عنوان نوازنده گیتار و Zeca Assumpcao به عنوان نوازنده باس و خود وى با نواختن گیتار ۱۰ و ۱۴ سیمى و پیانو به هنرنمایى پرداختند.
سراسر زندگى موسیقیایى Egberto Gismonti کار جهت دست یافتن به شیوه هاى جدید و اصلاح آنها در دو زمینه موسیقى بومى برزیل و موسیقى جهانى بوده تا بتواند قابل فهم براى همگان باشد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob نگاهى به موسيقى Egberto Gismonti viwio نگاهى به موسيقى Egberto Gismonti twitter نگاهى به موسيقى Egberto Gismonti facebook نگاهى به موسيقى Egberto Gismonti google buzz نگاهى به موسيقى Egberto Gismonti google نگاهى به موسيقى Egberto Gismonti digg نگاهى به موسيقى Egberto Gismonti yahoo نگاهى به موسيقى Egberto Gismonti

Related posts:

  1. پنجاه سال بوسانوا
  2. Manha de Carnaval لوئیز بونفا