wi9b85%5B1%5D مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك

در تهران به دنیا آمد . ابتدا به فرا گیری سازهای ایرانی پرداخت . مدتی پیانو زد و سر انجام گیتار را به عنوان ساز اصلی خود انتخاب کرد . چندی نزد برادران موذن گیتار نواخت و پس از سفر به آلمان در مدرسه موسیقی کلن نزد استاد فرید ریش پوتز به فرا گیری این ساز ادامه داد .
سپس نزد استادانی چون هلگر ویمن و ینز کین بام آموخته های خود را تکمیل کرد . در سال ۱۹۹۲ در آزمون ورودی نوازندگی مدرسه عالی موسیقی [ فولک وانگ هوخ شوله ] که یکی از مشهور ترین مدارس عالی موسیقی در اروپا بحساب میاید شرکت کرد و موفق به تحصیل گیتار کلاسیک نزد پروفسور لئونارد بک شد . همزمان در این دوران نزد استاد فوریچ به تحصیل آهنگسازی پرداخت .
همچنین از محضر پروفسور مارکو سوسیاس – اسپانیا – و … استفاده کرد و درسها و تکنیک های پیشرفته گیتار را آموخت .
در سال ۱۹۹۶ در شهر کلن گروه موسیقی آوا را که اعضای آن همگی از فارغ التحصیلان مدارس عالی بودن تشکیل داد و با این گروه کنسرتهای متعددی در اروپا برگزار کرد . حاصل همکاری این گروه آلبومی به نام تردید است که در آلمان صدا برداری شده و در حال حاضر در ایران مراحل نهایی انتشار را طی میکند .

مصطفی آخوندی همچنین با چندین گروه خارجی گیتار نواخته و یک آلبوم سولو نیز در آلمان به انتشار رسانده است . او در سال ۱۹۹۲ در مدارس مختلف شهرهای آلمان از جمله فولکس هوخ شوله که از معتبرترین مدارس کشور آلمان می باشد به تدریس گیتار مشغول بوده . او در سال ۱۳۸۳ به ایران بازگشت و در حال حاضر در کنسرواتوار تهران مشغول تدریس می باشد . همچنین آخرین کنسرت خود را در ماه دسامبر ۲۰۰۵ در دانشگاه کلن آلمان انجام داد .

در آغاز مختصری از خودتان بگویید.* مصطفی آخوندی، در تهران به دنیا آمدم. ابتدا سازهای ایرانی را فراگرفتم (تار و سنتور) پس از آن به فراگیری پیانو پرداختم و سرانجام گیتار را به عنوان ساز اصلی انتخاب کردم.

گیتار را نزد برادران مؤذن (کاظم و صادق) فراگرفتم و پس از سفر به آلمان مدت یک سال نزد «فردریش پوتز» گیتار نواختم، سپس نزد استادانی چون «هلگرویمن»، «ینز کین بام» و «توماس مولر» آموخته هایم را تکمیل کردم و همچنین در کنسرواتوار شهر دویسبورگ نزد پرفسور «لئوناردبک» به تحصیل گیتار کلاسیک پرداختم.

همزمان در این سالها آهنگسازی را نزد استاد «فوریتیچ» فراگرفتم و سه سال در این رشته تحصیل کردم. در سال۱۹۹۶ موفق به تشکیل گروه موسیقی به نام «آوا» شدم. موسیقی این گروه که در حال حاضر اعضای آن ۸نفر است آمیزه ای از قطعات شرقی و غربی است.

این گروه در اروپا کنسرتهای متعددی برگزار کرده و همچنین در چندین فستیوال نیز شرکت کرده است. در حال حاضر من مشغول تدریس در مدارس مختلف موسیقی در آلمان هستم و تاکنون در ۵سی دی با ارکسترهای مختلف گیتار نواخته ام.

 

\ چرا با این موقعیت که در آلمان دارید، تصمیم گرفتید به ایران بیایید و اینجا فعالیت هنری داشته باشید؟
* نزدیک به ۱۷سال در آلمان بودم و از سال۱۹۹۶ گروهی تشکیل دادیم که ترکیب نوازندگان ایرانی و آلمانی بود و قطعانی از ساخته های خودم و یا آثار کلاسیک آهنگسازان بزرگ را اجرا می کردیم و اما دلیل حضور من در ایران فقط کنسرتی که در آینده ای نزدیک خواهیم داشت، نبود، بلکه من نیاز به برقراری ارتباط با تماشاگر و شنونده ایرانی دارم، بهتر دیدم که این شروع از داخل کشور باشد، البته قطعاتی که برای کنسرت آماده کردیم را در سال۲۰۰۰ در برنامه ای اجرا کردیم، البته بخشی از آن را، بعد آن را برای سازهای مختلف تنظیم و ضبط کردم.

\ چقدر طول کشید تا این کار آماده شد؟
* اندیشه اصلی سوئیت تردید، شعر تردید احمد شاملو بود که سالها ذهن من را به خودش مشغول کرده بود. در ابتدا برای گیتار سلو نوشته بودم، بعد آن را بسط و گسترش دادم و سازهای فلوت و ویلن و ویلنسل و تنبک و دف و تبلا را به آن اضافه کردم. در سال۱۹۹۹ شروع به نوشتن کردم و در سال۲۰۰۰ بخشی از آن را در شهر «سنت آگوستین»، نزدیک «بن» اجرا کردم و مورد استقبال آلمانیها قرار گرفت و این تشویقها و استقبالها باعث شد سوئیت را تکمیل کنم و حدود ۴سال طول کشید تا بدین صورت درآمد.

\ قطعه تردید دارای چه ویژگی هایی است که آن را برای اولین کنسرتت در ایران انتخاب کردی آیا قطعات دیگر تو این ویژگی خاص را نداشتند؟
* سالهاست که شعرهای مرحوم شاملو را می خوانم و احساس نزدیکی عجیبی با شعرهایش دارم و قطعه تردید به نوعی تأثیری است که از اشعار شاملو گرفته ام، بعد از اینکه قطعه تردید به صورت کلی نوشته شد حس کردم دینی را که باید به این شعر ادا بکنم (تردید) به خوبی صورت نگرفته است.و برای همین یکی دیگراز شعرهای او را به نام «من و تو و درخت بارون» از مجموعه «آیدا در آینه» را انتخاب کردم و به سوئیت تردید اضافه کردم و در واقع این سوئیت به خاطر اینکه حالتی شرقی و غربی دارد در اولویت قرار داشت.

 

akhondi1 مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك\ موسیقی تردید آیا نزدیکی خاصی با موسیقی دوره باروک یا قرون وسطی دارد یا تماماً در قالب دستگاههای ایرانی نوشته شده است؟

* برای این قطعه نمی شود سبکی خاص از تاریخ موسیقی را قائل شد. مثلاً در قسمت طلوع آرام آرام ملودیهای شرقی را می شنوید در حالی که شاید کار تأثیرات فراوانی از آثار کلاسیک اروپا دارد.

سازبندی حالتی دارد که شما رگه هایی از موسیقی ایرانی را می شنوید، مخصوصاً در کرشنوها و نقاط اوج، مثلاً در قسمت خورشید شرق با ورود نی و تنبک فضا کاملاً ایرانی می شود و نمی توانم بگویم چه نوع موسیقی است و فقط می توانم بگویم که موسیقی تلفیقی است.

 

\ چقدر با موسیقی ایرانی آشنا بودید؟

* موسیقی ایرانی را زیاد شنیدم و در واقع به واسطه خواهرم که در مرکز موسیقی چاووش نزد استاد ناصح پور درس می گرفتند این آشنایی کاملتر شد و شروع به نواختن سنتور کردم و بعد نزد آقای طلوعی تار را آموختم و موفق به اتمام تمام دستگاههای موسیقی نشدم اما شنونده خوب موسیقی ایرانی بودم و در این میان دستگاه ماهور را بسیار دوست داشتم و دارم.

 

\ می توان گفت بیشتر سوئیت تردید در ماهور نوشته شده است

.
* قطعه ای دارم که قبل از سوئیت تردید نوشتم و در همایون و شوشتری صدا می دهد و البته در کار تردید بیشتر حال و هوای ماهور مرا مجذوب خودش کرده بود مخصوصاً در بخش خورشید شرق یا بخش باران شما به خوبی فضای ماهور را حس می کنید.

 

\ این سوئیت آیا دارای گام محوری است و اگر مدولاسیونی داشتید به چه صورت بوده؟

* گام محوری در دوماژور است و گاهی در لامینور می رویم و برمی گردیم. فقط در قطعه ابرها در لامینور شروع و پایان می یابد و در باران در دوماژور شروع و در لامینور فرود می آییم. فقط در این قطعه تن مشخصی وجود ندارد، البته موسیقی آتونال نیست ولی گام مشخصی نیز حس نمی شود در حالی که اینطور نیست و وقتی موسیقی فرود می آید متوجه تغییرات و تن آن می شویم.

 

\ در آلمان چطور وارد کنسرواتوار دویسبورگ شدید؟* در سال۱۹۹۲ بعد از گذراندن یک دوره تمرینات، مثل شرکت در مدرسه راین در کلن، نزد «فریدر یش پوتز» و دادن امتحان ورودی که شامل تئوری و سلفژ و ساز فرعی که پیانو بود و امتحان ساز اصلی که باید از سه دوره مختلف موسیقی حدود ۴۵دقیقه اجرا می کردم و من قطعات پرلود باخ از پرلود و فوگ والگرو ـ اپوس شماره ۱۵ در دوماژور از گیتاریست ایتالیایی «مائو جولیانی» ـ قطعه ای از «تولینا» و شش قطعه برای گیتار که مدرن بود و البته من دوقطعه آن به نامهای «درتون» و «دی ملودی» را انتخاب کردم

و پس از این امتحانها وارد مدرسه موسیقی عالی شهر دویسبورگ شدم. در آنجا درسهای مختلفی مثل تاریخ موسیقی آهنگسازی، تئوری موسیقی و آنالیز، مثل آنالیز کردن یک کوارتت از بتهوون در طول ۲ترم و تجزیه و تحلیل یک ساز و پس از همه اینها باید در سال دوم تحصیلی امتحان می دادیم و سه قطعه کوتاه می نواختیم.

 

در سال چهارم نیز باید امتحان نوازندگی می دادیم و بعد در یک روز باید امتحانهایی نظیر: تدریس خصوصی و گروهی می دادیم تا بتوانیم توانایی هایمان را در تدریس اثبات کنیم.

بعد از آن باید کنفرانسی حدود ۲۰دقیقه برگزار می کردیم که من در مورد «تاب لاتورهای» گیتار در دوران قبل از نت نویسی در کشورهای آلمان و ایتالیا، صحبت کردم و بعد باید به سؤالهایی درباره سیر تاریخی تحولات ساز گیتار و نوازندگان مختلف آن و سبکهای متفاوت آن جواب می دادیم و بعد از همه اینها تز خودمان را ارائه می دهیم که به ما لیسانس یا فوق لیسانس می دهند.

 

\ در این سالها که در آلمان بودید، چه کنسرتهایی برگزار کردید؟

* اولین کنسرتمان را در جشنواره ای در یکی از شهرهای اسپانیا برگزار کردیم. در آلمان در دوفستیوال شرکت کردیم که در محله ای در وسط شهر برگزار می شود. در شهرهای مختلفی مثل برلین و بروکسل و آمستردام و کلن، سنت آگوستین و برمن کنسرت دادیم که البته جدای از فستیوالهایی است که در این شهرها برگزار می شود.

منبع:ایران

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك viwio مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك twitter مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك facebook مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك google buzz مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك google مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك digg مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك yahoo مصاحبه با مصطفي آخوندي نوازنده و مدرس گيتار كلاسيك

Related posts:

  1. مصاحبه اختصاصی سایت Guitar4all با نوازنده فرانسوی فلوریان کنیل
  2. مصاحبه با باقر موذن نوازنده گیتار کلاسیک
  3. مصاحبه با بهداد مقدسی نوازنده گیتار کلاسیک
  4. شارون ایزبین نوازنده برجسته گیتار کلاسیک
  5. Jorge Morel آهنگساز و نوازنده گیتار کلاسیک
  6. Eva Fampas نوازنده گیتار کلاسیک
  7. Jorge Cardoso آهنگساز و نوازنده گیتار کلاسیک
  8. مصاحبه با گلفام خیام نوازنده گیتار کلاسیک
  9. مصاحبه با پاول استایدل
  10. آنا ویدویک نوازنده برجسته گیتار کلاسیک