158817 مصاحبه با سيمون آيوازيانمصاحبه با سیمون آیواریان: سیمون آیوازیان از قدیمى ترین استادان فلامنکو در ایران است که ابتدا نوازندگى را با ساز ماندولین و در سن ۱۲ سالگى آغاز کرد، پس از ۱۴ سالگى با ساز گیتار آشنا شد و گیتار کلاسیک را به مدت ۷ سال با اتودها و شیوه هاى آکادمیک به صورت خودآموز فراگرفت.

 

وى با اولین استاد فلامنکو خود خوان آلبا در سن ۱۲سالگى آشنا شد و ۵ توکه از توکه هاى اسپانیایى را نزد ایشان آموخت. همچنین مدتى نزد آلیویو دیاز گیتاریست بنام ونزوئلایى درس هایى را فرا گرفت. از سال هاى ۴۵ تا ۴۸ ، ۴ مدال طلاى نوازندگى گیتار از مسابقات دانشگاه ها و آموزشگاه هاى عالى کشور را کسب کرد. ایشان بین سال هاى ۴۳ تا ۵۴ بیش از ده کنسرت گیتار به صورت تکنوازى و هم نوازى اجرا کرده است.

آیوازیان داراى مدرک دکتراى معمارى و هنر و فوق لیسانس تحلیل و بررسى تمدن هاى اسلامى از سوربن است. همچنین استاد دانشگاه هنرهاى زیباى تهران و عضو هیات علمى دانشگاه و مدرس رشته لیسانس کاربردى موسیقى در هنرستان است. او حدود ۴۰ سال است که به تدریس گیتار در آموزشگاه ها، دانشگاه ها، هنرستان و کنسرواتوار پرداخته و مى پردازد و همچنان نیز به اشاعه هنر گیتار کلاسیک و فلامنکو در این مرزوبوم مشغول است. با وى درخصوص وضعیت فلامنکو در ایران به گفت وگو پرداخته ایم که مى خوانید.

 

•••
•وضعیت موسیقى فلامنکو در ایران را چطور ارزیابى مى کنید؟ در حال حاضر و با درنظر گرفتن معیارهاى خودمان، نسبت به سال هاى گذشته این نوع موسیقى در کشورمان پیشرفت کرده و در این سال ها جوانان بیشتر علاقه مند شدند و فعالیت هاى حرفه اى خودشان را بالا برده اند به طورى که چند تن از این نوازنده ها در مکان هاى مختلفى در اسپانیا براى ادامه تحصیل در این رشته قبول شده اند. با این وضع مى توان گفت سطح جامعه کنونى ما در این زمینه خوب است، اما تعداد نوازندگان مان کم است که این تعداد کم هم از نظر نوازندگى و تکنیک در سطح خوبى هستند اما از نظر فرهنگ فلامنکو غنى نیستند و باید با مراجعه به اسپانیا که زادگاه این فرهنگ است، این بخش را نیز قوى کنند چون تکنیک در خدمت فرهنگ است.

 

•در سطح جهانى این نوع موسیقى چه وضعیتى دارد؟ کشورهاى دیگر به دلیل محدوده جغرافیایى شان، نسبت به ایران سرویس هاى خوبى از اسپانیا به آنها مى رسد و به این دلیل وضعیت بهترى دارند اما به طور کلى نسبت به ۵۰- ۴۰ سال گذشته رشد چشمگیرى داشته و وضعیت خوبى را دارد.

 

•موسیقى فلامنکو در ایران چه جایگاهى نسبت به سایر انواع موسیقى ها دارد؟ وقتى که برنامه خوب و باارزشى اجرا مى شود، جایگاهش بالا است اما در کنار اینها افراد فرصت طلبى داریم که تحت عنوان فلامنکو کارى راه انداخته اند که این تعداد با چندبار روى صحنه آمدن دست شان رو مى شود اما اگر برنامه اصیل و خوب باشد، به تدریج شهرت مى گیرند.

تعداد افراد شنونده نشان دهنده جایگاه این موسیقى است که خوشبختانه این تعداد بالا است به طورى که با کنسرت نوازندگان اسپانیایى در تالار وحدت، سالن ها پر مى شود و این نشان مى دهد که تعداد علاقه مندان به اصالت موسیقى زیاد است ولى به طور کلى در ایران همانند سایر کشورهاى جهان موسیقى پاپ و غیراصیل و محلى و سنتى جایگاهش نسبت به بقیه بالاتر است.

این مسئله در اروپا نیز به چشم مى خورد که جایگاه موسیقى کلاسیک و فلامنکو نسبت به بقیه انواع موسیقى ویژه است ولى متاسفانه موجى که در جهان ایجاد شده این است که گیتار فلامنکو و کلاسیک پایگاهى براى منحرف شدن به موسیقى پاپ و مردمى است که بعد از مدتى جنبه هیجانى و اقتصادى بالا مى رود.

۸۰ درصد جوانان در دنیا به موسیقى پاپ گرایش پیدا کرده اند و ۲۰ درصد از آنها موسیقى اصیل را مى پذیرند به طورى که مى بینیم یک کنسرت پاپ با خواننده هاى سطح پائین که اکثراً هم خارج مى خوانند، طرفداران بسیار و مخاطبان زیادى را جذب مى کنند در صورتى که براى کنسرت هاى کلاسیک و فلامنکو شنونده هاى کمترى به سالن ها مى روند.

 

•چرا چنین اتفاقى مى افتد و گرایش ها به سمت موسیقى اصیل کمتر است؟ شاید یکى از دلایل این باشد که جوانان در یک سرى از مسائل احساس خالى بودن مى کنند و انگیزه کمترى نسبت به اصالت دارند و بیشتر دنبال هیجان هستند که در این زمینه اروپا بدتر از ایران است و هیجان جوانانش بیشتر است چرا که عقیده و مسائل مذهبى در اروپا کم و بى بندوبارى زیاد است، به این دلیل پناه بردن جوانان آنها به چنین مسائل طبیعى است ولى در ایران به خاطر مسائل اعتقادى و دینى گرایش جوانان کمتر است.

 

•هنرمندانى که در زمینه موسیقى فلامنکو فعالیت مى کنند، چقدر در ترویج این نوع موسیقى مى کوشند؟

هر کدام از نوازنده ها طرفداران خاص و شاگردان خود را دارند و در همین حد هم کار مى کنند و در اسپانیا که مرکز این موسیقى است آن طور که ما انتظار داریم همه به فلامنکو آشنا باشند و دنبالش بروند، نیست به طورى که در برخى از شهرهاى اسپانیا شوهایى مثل موسیقى جاز و پاپ در خیابان پخش مى شود در صورتى که توریست ها انتظار دارند موسیقى اصیل اسپانیا را بشنوند اما براى پخش این موسیقى ها در اسپانیا مکان به خصوصى وجود دارد و علاقه مندان خاصى در آنجا به موسیقى فلامنکو گوش مى کنند.

 

•از نظر شما توجه مسئولین فرهنگى کشور به این موسیقى چگونه است؟مسئولین فرهنگى نسبت به موسیقى کلاسیک و فلامنکو راحت تر برخورد مى کنند چون اصالت اینها شناخته شده تر است. درخصوص مجوز هم به لحاظ فنى بودنشان سختگیرى نمى کنند در صورتى که براى پاپ، مسئولین زحمت مى کشند که آن را به سمت خوبى بکشانند.

مسئولین ارشاد به هیچ وجه جلوى کار جوانانى را که پاپ کار مى کنند، نمى گیرند بلکه آنها را یارى و راهنمایى مى کنند ولى این مسئله به قدرى حالت دکان پیدا کرده که افراد فکر مى کنند با پاپ خیلى سریع ثروتمند مى شوند و در واقع بهترین راه براى پول درآوردن است و مسئله کیفیت و کمیت در تضاد قرار مى گیرد و کیفیت کمتر مى شود.

 

•به عنوان سئوال آخر چرا موسیقى فلامنکو در دانشگاه ها تدریس نمى شود؟ موسیقى فلامنکو در هیچ جاى جهان و همچنین اسپانیا در دانشگاه ها و کنسرواتوارها فعلاً تدریس نمى شود بلکه در یکسرى آکادمى ها و موسسات آموزش داده مى شود و فکر مى کنم این کار به زودى انجام شود اما هر زمان که تمام موسیقى ملل در دانشگاه ها وارد و تدریس شوند، موسیقى به وضع خوبى درمى آید

منبع:روزنامه شرق

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob مصاحبه با سيمون آيوازيان viwio مصاحبه با سيمون آيوازيان twitter مصاحبه با سيمون آيوازيان facebook مصاحبه با سيمون آيوازيان google buzz مصاحبه با سيمون آيوازيان google مصاحبه با سيمون آيوازيان digg مصاحبه با سيمون آيوازيان yahoo مصاحبه با سيمون آيوازيان

Related posts:

  1. مصاحبه با بهرام آقاخان
  2. مصاحبه با میگوئل پودا، خواننده موسیقی فلامنکو
  3. مصاحبه با پیانیست سبک فلامنکو، دورانتس
  4. مصاحبه با چیکوئلو
  5. مصاحبه با آنتونیو مارکز
  6. مصاحبه با Miriam Mendezc
  7. مصاحبه با پاکو سپرو
  8. مصاحبه با خراردو نونز
  9. مصاحبه با مانولو سنلوکار
  10. مصاحبه با اردشیر فرح