نویسنده :
حامد فتحی نوازنده و مدرس گیتار
info@hamedfathi.com

metallik متاليکاهر گاه صحبت از موسیقی متال میشود نا خود آگاه اولین گروهی که به ذهن میرسد گروه متالیکاست که بجرات میتوان گفت خیلی از علاقمندان به موسیقی متال در ایران ابتدا با این گروه آشنا شده هر چند در حال حاضر از این گروه قدرتمند جز سایه ای محو بر دنیای متال باقی نمانده

و بنوعی افول محسوس این گروه را در سالهای اخیر بالاخص با آلبوم آخر خود کاملا مشاهد نمود.در ۲۸ اکتبر ۱۹۸۱ لارس آلریش نوازنده درام به جیمز هتفیلد نوارنده گیتار و خواننده پیشنهادی می کند که جیمز نمی تواند رد کند

“من برای گروهم بر روی آلبوم متال جدید اسلیگل جایی برای یک آهنگ دارم”
حقیقت آن است که لارس تا آن زمان گروهی نداشت ولی آن روز که جیمز به او پیوست این گروه دیگر شکل گرفته بود.آن دو اولین آهنگ را با یک دستگاه ارزان قیمت ضبط کردند در حالی که جیمز وظیفه نواختن گیتار ریتم و باس را بر عهده گرفت,لارس نواختن درام را به عهده گرفت و به تنظیمات موسیقی کمک می کرد و نقش گرداننده را داشت.

سرانجام ران مک گاورنی برای نواختن گیتار باس به گروه پیوست و دیوماستین وظیفه نواخنن گیتار لید را به عهده گرفت. گروه اسم خودمانی متالیکا یعنی یورش متال جوان را اتخاذ کرد و شروع به اجرای برنامه در منطقه لس آنجلس نمود و در گشایش کنسرت های گروههایی چون ساکسون قطعاتی اجرا می کرد.

آنها سرانجام دمویی تمام عیار با نام ــ نبود زندگی تا چرم ــ ضبط کردند . این دمو در خارج و داخل توسط لارس و دوستان خرید و فروش کننده نوارهای متالش پخش شد .
نبود زندگی تا چرم توجهی نسبت به گروه زیرزمینی متال برانگیخت و گروه,علاقمندانی خصوصا در سانفرانسیسکو و نیویورک یافت. آنها همچنین توجه گروه خوب وآینده دار تروما خصوصا نوازنده باس آنها یعنی کلیف برتون را جلب کردند

سرانجام متالیکا به شمال ایالت نقل مکان کرد و کلیف به گروه پیوست در نیویورک یک نسخه از ــ نبود زندگی تا چرم ــ به صفحه فروشی جان زازولا که به درستی بهشت متال نام داشت راه یافت. زازولا به سرعت متالیکا را استخدام کرد که به شرق بیایند و چند برنامه اجرا کرده و آلبومی ضبط کنند.

گروه به نیویورک رفت تنها برای اینکه به اطلاع گرداننده / تولید کننده خود برساند که « نوازنده لید گیتارمان باید برود » رادی مارک ویتاکر گیتاریست گروهی که از قبل می شناخت معرفی کرد و در اول آوریل ۱۹۸۳ کرک همت به متالیکا پیوست

آلبوم اول متالیکا به نام «« همه شان را بکش »» در اواخر سال ۱۹۸۳ انتشار یافت :
مغزم را پر می کنید با به اصطلاح معیارهای خود به دنبال انتشار «« همه شان را بکش »» گروه به اجرای کنسرت در شهرهای مختلف پرداخت.
در سال ۱۹۸۴ آلبوم دوم به نام «« بر آذرش بران »» ضبط و منتشر شد .

این آلبوم در حالی که لحن معترضانه « همه شان را بکش » را حفظ کرده بود هم از لحاظ موسیقی و هم از لحاظ مفاهیم شعری از آلبوم اول پخته تر بود .
قابل توجه ترین آهنگ ترانه چهارم است ; به معنای «« رنگ باختن به سوی سیاهی »» این آهنگ که الهام گرفته از دزدی وسایل گروه در اوایل همان سال در بستون بود, به شکل نسبتا ژرفی به موضوع شکست و ناکامی می پردازد .
گروه قراردادی با موسسه بزرگ مدیریت «« کیو ـ پرایم »» و درست بعد از آن با کمپانی معروف ضیط «« الکترا »» بست : پیام آور بینش ترس

در ۱۹۸۶ آلبوم سوم متالیکا با نام «« ارباب عروسکهای خیمه شب بازی »» انتشار یافت و گروه به همراه « ازی آز بورن» به اجرای تور پرداخت .
متالیکا به بلندای تازه می رسید : آلبوم به رتبه ۲۹ دست یافت و از حظور ۷۲ هفته ای در جدول پرفروش های آمریکا لذت برد . تور با ازی به آنها کمک کرد تا به طور وسیعی مورد توجه قرار گیرند . هنگامی که بازوی جیمز به هنگام ورزش اسکیت بورد شکست گروه با افت کوچکی مواجه شد .
جان مارشال تا بهبودی جیمز به گروه پیوست . با تور آزی کل گروه به اروپا رفت و تدارک سفر مخاطره آمیز را به خاور دور دید .

همه امیدوار بودند که جیمز بتواند وظایف خود را در نواختن گیتار به عهده گیرد ولی در اولین برنامه اروپایی مارشال به جای جیمز گیتار نواخت . جیمز در۲۶ سپتامبر ۱۹۸۶ برای انجام کلیه وظایف خود دوباره به گروه پیوست .

این آخرین باری بود که گروه با کلیف برنامه اجرا می کرد.صبح روز بعد اتوبوس حامل اعضای گروه به طور غیر قابل کنترلی سر خورد و واژگون شد.در این حادثه کلیف برتون کشته شد . شاید بهترهمان بود که متالیکا در همان جا کناره گیری کند؛ زیرا کلیف از اعضای اساسی گروه بود.

او علاوه بر نوازندگی باس, برای گروه مثل معلم و مربی بود . او فرزانگی موسیقایی و نگرش «« خودت باش »» را در اختیار گروه می گذاشت. اما همان شناخت صحیح از کلیف , خود اولین عاملی بود که باعث شد گروه تصمیم به ادامه دادن بگیرد :
چیزی برای گفتن دارم جیسون نیوستد ازمیان۴۵ درخواست کننده برای عضویت درمتالیکا انتخاب شد.تصمیم براین گرفته شدکه مجددا به هوای تورباز گردند تا هم نوازنده جدید باس را با امور آشنا کنند و هم سرپوشی برغم ازدست دادن کلیف بگذارند.

metallica09 متاليکاگروه به بهانه معرفی جیسن صفحه ای از کلیه آهنگ های ضبط شده منتشر شد.
صفحه با نام ««بازدیدی دوباره-دوباره ازروزهای گاراژ»» منتشر شد که به نظر دنباله «« بازدیدی دوباره ازروزهای گاراژ»» است که درسال۸۴ به صورت « طرف-دوم» منتشر شده بود :
موجهای وحشت مرا به زیر می کشد وقتی جیسن جای ثابتی در گروه به دست آورد , گروه برای ضبط آلبوم چهارم خود «« … و عدالت برای همه»»آماده شد .
و عدالت برای همه که در اوت ۱۹۸۸ منتشر شد در رده بندی پرفروش های آمریکا به رتبه ۶ دست یافت و نامزد دریافت جایزه «« گرمی»» برای بهترین گروه ««متال / راک »» شد .
گروه دوباره به اجرای تور به شکل گسترده ای در تمام نقاط جهان پرداخت .

گروه برای ترانه «« تک مانده »» جرات ساخت اولین ترانه ویدیویی را به خود داد و سرانجام برای اجرای مستقل «« تک مانده »» به جایزه «« گرمی»» دست یافت :
در سال ۱۹۹۱ گروه آلبومی به نام خود با عنوان «« آلبوم سیاه »» را منتشر کرد.

این آلبوم که با تولیدکنندگی باب راک منتشر شد نسبت به آلبومهای قبلی کاری تازه بود. آهنگ ها کوتاه تر و نوارها پر تر, عمیق تر وبا یکنواختی کمتربودند آلبوم سیاه فورا در تمامی جهان رتبه یک شد و هفته ها در صدر ماند . چندین ترانه از آلبوم سیاه به صورت مستقل یا ترانه ویدیویی منتشر شد .

گروه جایزه های متعددی از جمله یک «« گرمی »» برای خود آلبوم و چندین جایزه «« ام تی وی »» و جایزه موسیقی آمریکا را به خود ختصاص داد . گروه در توری موسوم به «« شامگاهی با متالیکا »» و در فستیوال های مختلفی به اجرای برنامه پرداخت :
عشقی دوباره به زندگی ورزیدن پنج سال طول کشید تا آلبوم بعدی متالیکا منتشرشد.

آلبومی با نام «« لود »» که طولانی ترین آلبوم متالیکا تا آن زمان بود . این آلبوم شامل ۱۴ آهنگ بود و تمام ظرفیت موجود بر روی سی دی را پر می کرد .
این آلبوم و نیز آلبوم «« ری – لود »» که در سال ۹۷ منتشر شد باز با تولید کنندگی باب راک همراه بود . هر دو آلبوم با هم نوشته و تقریبا هم زمان ضبط شد و ادامه دهنده راهی بود که با««آلبوم سیاه»» آغاز شده بود.ا

ز لحاظ موسیقی پرمحتوا و کوبنده,ترانه ها رها,قدرتمند و التقاطی بودند.
منصفانه نیست اگر بگوییم متالیکا تغییر زیادی کرد,چراکه گروه همان گروهی است که««همه شان را بکش»» و «« … وعدالت برای همه»» را ضبط کرده ولی دوقلوهای لود,متالیکایی را نشان می دهند که دوران «« فقط نگرش ـ فقط سرعت »» را پشت سر گذاشته و به نگرش««خودت باش»» بازگشته است

شیطانی در کنارت آرمیده : گروه ۱۱ ترانه جدید را انتخاب کرد و سومین پروژه «« درون گاراژ »» خود را هم با همراهی باب راک ضبط کرد .
آلبوم به درستی «« گاراژ الحاقی »» نام گرفت چرا که تمام ترانه های گاراژی قبلی را همراه با ۱۱ ترانه جدید در خود داشت

در سال۱۹۹۹متالیکا آلبوم زنده «« S & M »» را به همراهی ارکستر سانفرانسیسکو و به رهبری مایکل کیمن منتشر کرد؛ آلبوم به سرعت در مکان دوم جدول ها جای گرفت.
ترانه «ناپدید می شوم» که برای فیلم ماموریت غیرممکن ۲ نوشته شده بود یکی از ترانه های این آلبوم است .
در ژانویه سال ۲۰۰۱ “جیسون نیوستد” اعلام کرد که از گروه کناره گیری کرده است .

درست بعد از شرکت در جوایزESPN در آوریل همان سال, هتفیلد ,آلریش و همت به استودیو رفتند تا کار بر آلبوم بعدی را آغاز کنند و هتفیلد مسئولیت گیتار باس را بر عهده گرفت . اما در اول آگوست , تمامی برنامه های ضیط و دیگر برنامه های گروه قطع شد , و جیمز هتفیلد برای ترک مشروبات الکلی به یک مرکز ترک مراجعه کرد و هم اکنون بهبودی یافته است .
در مورد آلبوم قدیس خشم این گروه حرف بسیار است که خود مقاله ای جداگانه میطلبد در هر حال متالیکا را میتوان یکی از تاثیر گذار ترین گروه ها در درهه ۸۰ و ۹۰ نامید که از محبوبیت بسیاری هم برخوردار است.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob متاليکا viwio متاليکا twitter متاليکا facebook متاليکا google buzz متاليکا google متاليکا digg متاليکا yahoo متاليکا

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد