مدت‌ها بود دنبال بهانه می‌گشتم تا دستکم یکی از نغمه‌های دلنوازی که موزیسین خلاقی به نام “گوستاو مونتسانو Gustavo Montesano” تنظیم، و یا شاید بهتر، ابداع کرده است را در این‌جا بیاورم اما موفق نمی‌شدم، تا حالا که یاد تصاویری از یکی از فیلم‌های خودم در مورد کولی‌ها افتادم که راهم را باز کرد.

اول این را بگویم که “گوستاو مونتسانو” یک موزیسین سرشناس و خلاق آرژانتینی است که بیشتر ساکن اروپاست. کاری از او که به این نوشته ارتباط دارد مجموعه یازده آهنگ است که در یک سی‌دی، پنج شش سال پیش، منتشر شده با عنوان “فلامنکو فانتری F3250364 فلامنکو فانتزی

. او در این مجموعه استثنائی، مشهورترین آهنگ‌های کلاسیک اروپا، ساخته‌ی نامدارانی چون بتهوون، موزارت، باخ، راول، ویوالدی و دیگران را به سبک فلامنکو بازنویسی کرده و توسط ارکستر فیلارمورنیک سلطنتی انگلیس اجرا کرده است.

باید نغمه‌های آشتی‌کنان میان موسیقی پرطمطراق کلاسیک اروپائی، با موسیقی ساده و بی‌آلایش فلامنکو را در این مجموعه بشنوید تا به میزان خلاقیت این موزیسین آرژانتینی پی ببرید.

و اما من هم در معرفی او در این صفحه کمی خلاقیت به خرج داده‌ام! برای این که نغمه انتخابی‌ام از این مجموعه، یعنی کاری بسیار آشنا از بتهوون را خشک و خالی ارائه نکرده باشم صحنه‌هائی عمدتا آرشیوی از زندگی کولی‌های اروپا را که در فیلمی از خودم، سالیان سال پیش، از آن‌ها استفاده کرده بودم به همراه این سمفونی ادیت کردم (عنوان فیلم من “ما کولی هستیم” بود).

این صحنه‌ها از فالگیری و زندگی روزمره کولی‌ها آغاز، و با واقعیت دردناک گسیل کولی‌های اروپا به آشویتس در جنون نسل‌کشی هیتلر پایان می‌یابد. حالا چرا یاد آن دوره افتادم شاید یکی این باشد که اجرای آثار بتهوون در حکومت رایش سوم ممنوع بود، و یکی هم این که هنوز که هنوز است کمتر کسی از فاجعه کولی‌سوزی در آلمان نازی مطلع است.

برای شنیدن قطعات به آدرس زیر رجوع کنید:

http://www.emiclassics.de

نویسنده:

رضا علامه زاده

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob فلامنکو فانتزی viwio فلامنکو فانتزی twitter فلامنکو فانتزی facebook فلامنکو فانتزی google buzz فلامنکو فانتزی google فلامنکو فانتزی digg فلامنکو فانتزی yahoo فلامنکو فانتزی

Related posts:

  1. معرفی گروه indialucia:تلفیق موسیقی هند و فلامنکو
  2. چه نوع موسیقی فلامنکو نیست ؟
  3. Javier Condeنوازنده جوان فلامنکو
  4. فلامنکو مدرن
  5. بررسی تکنیک های موجود در سبک فلامنکو
  6. بررسی دستگاه های فلامنکو -توکه
  7. مصاحبه خاویر پریمو با ویسنته آمیگو گیتاریست برجسته فلامنکو
  8. گیتار فلامنکو از لحاظ ساختاری