چندی پیش شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی گزارشی از فعالیت های شهاب طلوعی -نوازنده گیتار مقیم اروپا ( چک ) – تهیه نمود نوازنده ای که بنوعی تلفیقی از موسیقی فلامنکو و موسیقی سنتی ایران را در پیش روی خود قرار دهد که مورد توجه بسیاری نیز قرار گرفته است . در این قسمت مصاحبه ای از وی که سالها پیش در ایران انجام داد ارائه میکنیم بهمراه چند ویدیو و کلیپ های صوتی از آلبوم وی با عنوان تانگوی ایرانی .

دانلود ویدیو :

کلیک کنید

دانلود صوتی از آلبوم تانگوی ایرانی:

tango perso

solea

 

مصاحبه با شهاب طلوعی :

shahab tolouei 03 شهاب طلوعی تانگوی ایرانی
از ابتدا :

اولین معلم = ۸ سالم بود که شروع بنواختن گیتار کردم اما بصورت جسته و گریخته تا اینکه با Doriarranz آشنا شدم که بنظر من یک موزیسین عالی بود من حتی زبان انگلیسی هم بلد نبودم در صورتی که او فقط به اسپانیایی و فرانسه تسلط داشت با این مشکل او طوری به من گیتار آموخت که یک اسپانیایی به یک اسپانیایی دیگر یاد میدهد سینه به سینه و طوری که از یک نسل به نسل دیگر منتقل میشود .

یعنی بدون هیچ گونه تغییری و به همان شکل ابتدایی :
بله اما تغییرات جزیی که نسل به نسل در آنها بوجود آمده است اما شکل ابتدائیش همان است که بود مثلا موزیکهایی وجود دارد که اشعارش مربوط میشود به دوران ورود اعراب به اسپانیا اما در سبکی که کاملا نو است .
در هر حال من بدنبال پول و شهرت نبودم تشنه آموختن بودم و رفتن به سطوح بالاتر این بود که به اسپانیا رفتم
و در مدرسه فلامنکو در بالاترین سطح قبول شدم و تحت نظر استادهای مختلفی فلامنکو را یاد گرفتم وبالاترین مدرک آن مدرسه را بدست آوردم .

فلامنکو؟

در اسپانیایی به معنای آتش زا ولی آنچه مسلم است از کولی ها آمده از Gitano که به معنی کولی است .

در کل دنیا ۲ سبک فلامنکو وجود دارد فلامنکو قدیم و جدید در فلامنکوی جدید یک سریها دارند سرک میکشند به سبکهای دیگر از جز بلوز گرفته تا گامهای هنری و ریتمهای آفریقایی

اما فلامنکوی قدیم یک سری گامهایی است که کولی ها استفاده کردند و محدودتر از آن چیزی است که فلامنکوی جدید است . در سبک فلامنکو هیچ چیزی از قبل تنظیم نمیشود و موزیسین به صورت بداهه میزند حتی خودش هم نمیداند که چه چیزی خواهد نواخت در واقع فلامنکوی قدیم کلاسه شده است اما در فلامنکوی جدید حتی سازها یی که استفاده میکنند هم فرق دارد .
28165587 شهاب طلوعی تانگوی ایرانی
و فلامنکو در ایران؟

یادم می آید وقتی که تازه به ایران برگشته بودم اکثر فلامنکو کاران میگفتند مثلا خوان مارتین زدم یا پاکو دلوسیا من هم گفتم فلامنکو که نت نیست شما هر چقدر هم بتوانید مثل پاکوپنیا ساز بزنید مثل اینست که فقط دارید نت میزنید . اما یک تفاوتی
هم هست اینست که موسیقی برای ما جا دارد یا در غم یا در شادی با زندگی ماست اما در اسپانیا موسیقی همیشه هست با زندگی آنها عجین شده و این تقصیر کسی نیست . تا زمانی که در اسپانیا نباشی نمیتوانی فلامنکو را بشناسی تا در تابلائو (tablao)
که مکان اصلی اجرای فلامنکو است نباشی مفهومش را درک نمیکنی حالا هرچقدر با سی دی و کاست و نت کار کنی فقط فلامنکو را در حد نت نت یاد گرفته ای در حالیکه خصوصیت اصلی فلامنکو در بداهه نوازی اش است.

یک خاطره قشنگی از فرناندو یادم آمد که یک روز داشت ساز میزد پرسیدم چی میزنی کدام گام است؟او هم جواب داد که من چه میدانم من یک Do -Re _ Mi …
شنیدم نت فقط کاغذ است و من کاغذ باز نیستم حرف هم بلد نیستم من فقط فلامنکو میدانم و فقط ساز بلدم بزنم.

پس شما بداهه نوازی را تائید میکنید؟

بله اما نه بداهه در گیتار کلاسیک را در کلاسیک نت حرف اول را میزند راهی هم جز نت ندارن اما فلامنکو نوازکسی است که چیزی را تنظیم نمیکند در آن واحد شروع میکند به نواختن کسی نیست که نت بزند کسی که Compass میداند- نه اینکه مفتخر باشد
Manolo sanlucar – vicentr Anigo
زدم . شاید نتی که انها بدانند بیشتر از من و امثال من باش اما به فلامنکو نرسیده اند فرق من با آنها اینست که میان کولی ها میزنم و از کمپاس فرار نمیکنم مشکل ما هم اینست که عجله داریم برای همه چیز از رانندگی گرفته تا موسیقی تحمل روی یک پله بودن را نداریم میخواهیم سریع برسیم و تند اما بدون تکنیک و تخصص.

پس اگر فلامنکو سبک فوق العاده قوی هست پس چه اصراری است چرا همه میخواهند فلامنکو بدانند؟

چون سبک قوف العاده قوی ایست اسپانیا هم دارای فرهنگ شرقی و در موسیقی با ما مشترکات فراوانی دارد و ما ایرانیها به راحتی با موزیک آنها ارتباط بر قرار میکنند.

آقای طلوعی گیتار ساز عجیبی است اما در ایران دارای فرهنگ متزلزل بعضی ها موصپضع منفی نسبت به آن دارند و بعضی ها هم آن را بازیچه خود قرار دادند عده ای هم روی هوا مانده ایند.

متاسفانه درست است اما من هیچ سازی را با گیتار عوض نمیکنم از دید من شخصی ترین ساز است شما پیانو را نمیتوانید هر جا که هستید بزنید اما گیتار همیشه با شماست ساز کاملی هم هست چندین ملودی را میتوانید در آن واحد نواخت .

اما هر چیزی را میتوان بد یا خوب کرد این ساز را در اکثر موارد بد استفاده میکنند اینکه چهار تا دوست پیدا کنند یا مورد توجه قرار بگیرند اما در هیچ جای دنیا این جنبه مورد توجه نیست.
اصول فلامنکو نواز شدن چیست؟اولین موضوع استیل درست است و درست در دست گرفتن گیتار طوری که اگر گیتار هم نزنید از استیل شما بفهمند که گیتار نوازید اما خیلیها شل و ول هستند و بیحال انگار اگر گیتار را بیندازند راحت ترند –

گرایشهای مضر و نادرست به هر شکلی از هیچکس گیتاریست نمیسازد خوب و سالم بودن و داشتن علم موسیقی از شما یک گیتاریست واقعی میشازد.

اولین درسی که گیتار به شما داد؟

اینکه سعی کنم خوب باشم چون موسیقی خوب است با دروغ نمیشود موسیقی زد چون اگر بد باشی نمیتوانی موزیسین خوبی باشی.

حرف آخر ؟
اینکه یک نفر بیاید و سختترین آهنگها را به بدترین شکل اجرا کند هنر نیست هرکس باید آهنگ خودش را بزند با تماهم توانایی های خودش متاسفانه الان تقلید در موسیقی حرف اول را میزند در حالیکه هنر واقعی اینس که هر کس خودش باشد اگر فرض کنیم من یک متر مربع هستم اگر تو هم اندازه من شوی تو با من فرقی نخواهی داشت اما اگر خودت باشی شاید ۱۰۰ متر مربع شوی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob شهاب طلوعی تانگوی ایرانی viwio شهاب طلوعی تانگوی ایرانی twitter شهاب طلوعی تانگوی ایرانی facebook شهاب طلوعی تانگوی ایرانی google buzz شهاب طلوعی تانگوی ایرانی google شهاب طلوعی تانگوی ایرانی digg شهاب طلوعی تانگوی ایرانی yahoo شهاب طلوعی تانگوی ایرانی

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد