نویسنده :
حامد فتحی نوازنده و مدرس گیتار
info@hamedfathi.com

breahh جوليان بريماینبار سراغ یکی از برترینهای نوازندگی گیتار کلاسیک میرویم: جولیان بریم Julian نوازنده ای که اجراهای منحصر بفرد بعلاوه استیل خاصی که در نوازندگی داره او را بعنوان یکی از مشهورترین و بهترینهای گیتار و لوت معرفی نموده همچنین استیل خاص نوازندگی بریم که تنها مختص اوست ! با احساس و زیبا !

همیشه اگه خواستین درک کنید چه جوری گیتار عضوی از یک نوازنده میشه و بنوعی جزئی از اونه بدون هیچ شکی من اجراهای بریم رو انتخاب میکنم .

جولیان الکساندر بریم متولد ۱۵ جولای سال ۱۹۳۳ لندن انگلیس. با نوازندگی مخصوص به خودش -دستهایی چسبناک و صدای ساز زیبای خودش که اون رو از دیگر نوازندگان مجزا ساخته. یکی از برترین نوازنده های گیتار و لوت معاصر …

 

اولین سازش رو پدرش به او داد و بنوعی میشه گفت حمایت کننده بریم در راه موسیقی بود از همان اوان کودکی دیگران رو تحت تاثیر نوازندگی خودش قرار میداد . در سال ۱۹۴۷ و در سن ۱۳ سالگی اولین کنسرت رسمی خودرو در Cheltenham on 17 February 1947 اجرا نمود که با تحسین همگان مواجه شد .

و در همان سنین به سرعت به شهرت رسید که این دوره مصادف بود با جنگ جهانی دوم . در سن ۱۶ سالگی وارد دنیای رسانه ها شد(BBC) و از طرق رادیو قطعات آهنگسازان مشهور رو اجرا نمود .

بریم در November 1951 اجرای سرنوشت ساز خود را انجام داد اجرایی که سهم بزرگی در شهرت او داشت. و چند ماه بعد در فستیوال Aldeburgh که اولین حضور او بود شرکت کرد . بدین سان بود که بعد از سالها یادگیری در کالج های ,

 

RoyalCollege of Music

and National Service with the Army

 

جولیان بریم در جاده ای روشن و درخشان قرار گرفت که هر لحظه بر روشناییش افزوده میشد.

 

بدلیل علاقه او به فرهنگش و انگلیس شروع به جستجو در میان آثا ر بومی کشور خود نمود و قطعاتElizabethan (دوره ای از تاریخ کشور بریتانیا- دوران پا دشاهی اکثر قطعات آهنگسازان گمنامی داشتند بعنوان نمونه قطعه گرین اسلیوز از جمله این قطعات هست) آنرا با ساز لوت خود روحی تازه داد که بیش از پیش مورد استقبال عموم قرار گرفت .

اجراهای خارج از بریتانیا اغاز شد. برای مدت مدید اجراهای بین المللی جولیان بریم در ۵ قاره زندگی اون رو کاملا مشغول ساخته بود از جمله اجراهای سالیانه در آمریکا و کشورهای اروپایی و طی کردن زمستان در جزیره و زادگاهش انگلیس. ادامه مطلب

اجراهای متنوع او و همچنین بازنویسی قطعات مربوط به قرن ۱۷ به بعد و تغییراتی که خود او در انها قرار میداد و تنوع در نوازندگی یکی از دلایل تمایز او از سایر نوازندگان بود. بریم بنوعی حاکم بر رنگها و طیف های مختلف اصوات ( صدای ساز گیتار جولیان بریم هم صدای خاصی هست ) و همچنی میشه گفت کسی که احساس عمیق و ژرفی رو در اجرا های خود به وجود میاره بنوعی میشه گفت استاد انتقال حس و زیبایی به قطعه های موسیقی.

این مهارت عجیب و قدرت او بقدری بود که آهنگسازان بنامی مانند: Arnold, Berkeley, Bennett, Britten, Brouwer, Fricker, Henze, Maxwell Davies, Searle, Takemitsu, Tippett, and Walton. قطعات ساخته شده خود را به او تقدیم و اختصاص دادند .

جولیان بریم نوازنده جدی و سختکوش گیتار هر چند شهرت جهانی در ساز گیتار داشت اما این شهرت بیشتر از شهرت او در نوازندگی ساز لوت نبود . کنسرتهای مختلف نوازندگان این ساز و اجرای قطعات تنظیمی و ساخته بریم و همراهی با او از جمله این کارها بود.

 

bream2 جوليان بريم با سیر صعودی در شهرت و با اجراهایی پر انرژی در رادیو و تلویزیون بریم گیتاریست مورد قبول همگان و یکی از بزرگترین نوازندگان قرن ۲۰ شناخته شد. همچنین اثار ضبط شده از او نیز قابل توجه است که در نوع خود بی نظیر است.

 

این مورد نمود بیشتری پیدا میکنه که بریم در اون زمان در عنوان جوانی و در سن ۱۸ سالگی به این امر دست یافت! در سال ۱۹۵۸ بود که ضبط آثارش را کمپانی RCA بعده گرفت ( یکی از بزرگترین کمپانی های نشر موسیقی در جهان ) همچنین جایزه های بسیاری رو برد از جمله :

۶ جایزه از National Academy of Recording Arts and Sciences ۲جایزه از Gramophone magazine در سال ۱۹۷۹ کمپانی RCA دیسک نقره ای رو بخاطر آلبوم پرفروش او که تنها در انگلیس حدود ۵۰۰ هزار نسخه به فروش رفته بود تقدیم کرد به خوبی دیسک طلای بخاطر دو نوازی جولیان بریم و جان ویلیامز

 

jbjw جوليان بريم( نکته: به پرفروشترین صفحه های کمپانیهای بزرگ جوایزی تقدیم میشه که شامل دیسک طلایی و نقره ای هست و قابل ذکره که که منظور از دیسک صفحات گرامافون بوده نه سی دی)

در سال ۱۹۹۰ فعالیتهای ضبط خود را با کمپانی EMI Classics شروع کرد که حاصل آن آلبومی بود از قطعات باخ .

و یک کنسرتو با همکاری ارکستر سمفونی CBSO و رهبری Sir Simon Rattle در سال ۱۹۹۳ همین کمپانی برای بزرگداشت و تجلیل از سالها خدمت او به هنر مجموعه ای از او را منشر کرد که شامل ۲۸ لوح فشرده میشد(سی دی ) .

 

که بنوعی میشه گفت سندی بدون انکار از عظمت کارهای او . اما شاید بشود گفت که مهم تری نو بهترین دونوازیهای گیتار کلاسیک معاصر رو جولیان بریم و جان ویلیامز انجام دادند دو غول گیتار کلاسیک دو نوازنده برتر این سبک که از خود اثری ماندی بجای گذاشتند:

قابل ذکر هست که شاید تفاوت بریم و ویلیامز در اینه که ویلیامز بنوعی نشان دهنده ابهت و همچنین اعتبار سبک کلاسیک و جولیام بریم نقش عمده در همگانی کردن گیتار کلاسیک در نزد مردم را بازی میکرده. اما اجراهای این دو نوازنده از ابتدای دهه ۷۰ شروع شد که اوج اآن در تور آمریکا در سال ۱۹۷۸ بود.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob جوليان بريم viwio جوليان بريم twitter جوليان بريم facebook جوليان بريم google buzz جوليان بريم google جوليان بريم digg جوليان بريم yahoo جوليان بريم

Related posts:

  1. Aniello Desiderio
  2. مانوئل باروئکو Manuel Barrueco
  3. Filomena Moretti
  4. Nicola Hall