بجرات میتوان گفت که بهترین کتاب در زمینه تکنیک های دست راست ۱۲۰ آرپژ از جولیانی میباشد .جولیانی علیرغم وجود فرناندو سور یکی از سردمداران و نوازندگان حرفه ای گیتار در قرن ۱۹ است. او که در ژولای ۱۷۸۱ در شهر بیسلی ایتالیا بدنیا آمد یکی از تواناترین افراد نسل اول نوازندگان حرفه ای قرن ۱۹ و در عین حال آهنگسازی بزرگ است.

 

هنوز بچه بود که مطالعه هارمونی را شروع کرد و در سبکهای مذهبی چند اثر ساخت. وقتی کوچک بود با برادرش نیکولا که استاد موسیقی بود به بارلتا نقل مکان کرد و آموزشهای اصلیش را در آن شهر یاد گرفت.

 

اولین تمریناتش را روی ویلنسل انجام میداد و در تماما عمرش به این ساز وابسته بود و نمیتوانست از آن بگریزد در همان موقع احتملا ویلن هم مینواخته . گاهی اوقات وقتش را صرف نواختن گیتار میکرد. در مودت کوتاهی در این ساز به نوازنده چیره دستی تبدیل شد . ولی نه از معلم و نه از کارهایی که در ایتالیا انجام داد اطلاع چندانی در دست نیست.

 

جولیانی در سال ۱۸۰۱ با ماریا جزپه دل موناکو ازدواج کرد و در همان سال فرزندی به نام مایکل نصیبشان شد . در تابستان ۱۸۰۶ بعد از یک دوره اقامت کوتاه درشهر تریسه از توابع بولونیا با در آمد حاصل از آموزش کنتراپوان و وویلنسل و گیتار بدون خانواده اش به وین رفت.در آنجا بین او و فرمین ویلموت روابطی شکل گرفت و در سال ۱۸۰۷ دختری به نام ماریا نصیب آنها شد.

 

جولیانی در وین با ساز بندی های کلاسیک آشنا شد و در سال ۱۸۰۷ شروع به چاپ آثاری نمود که به سبک کلاسیک ساخته بود.مسافرتهای دوره ای او برای اجرای آثار گیتارش او را در تمام اروپا شهره عام و خاص نمود.هرجا که میرفت بخاطر قدرت و لحن نوازندگی خاص خودش مورد استقبال قرار میگرفت.

موفقیتهای بسیاری به دست آورد و در ردیف بهترین نوازندگان و آهنگسازان پرکار در پایتخت اتریش اویل قرن ۱۹ قرار گرفت.او بتنهایی توانست با مهارتی که از خود نشان میداد نقش و جایگاهی خاص برای گیتار در موسیقی اروپا معین و مشخص سازد . در وین با معروفترین چهر های اتریش و بزرگترین اهنگسازان وین مانند بتهوون و روسینی آشنا شد. در کنسرتهایش با بهترین نوازنده ها و موسیقیدانان همکاری داشت.

 

در ۱۸۱۵ با هومل و بعد از آن نیز با موشلس که نوازنده پیانو بودند و مایسیدر نوازنده ویلن و مرک نوازنده ویلنسل در یک دوره کنسرتهای مجلسی که در باغ های کشاورزی قصر شون برون برگذار می شد شرکت داشت.این کنسرتها به نام – کنسرتهای دو کاتن – معروف شد . چون بهای هر بلیط برابر یک سکه طلای رایج آن دوره به نام دو کات بود.

 

این حضور و درخشش ها جولیانی را به یکی از اعضای ثابت و مهم موسیقی شهر وین تبدیل نمود .در سال ۱۸۱۵ نیز یکی از مدیران اصلی مراشم جشنواره کنگره وین شد.

 

دو سال قبل از آن نیز در سال ۱۸۱۳ یکی از نوازندگان ویلنسل اولین اجراهای سمفونی هفتم بتهوون بود.اعتبار او در شهر وین بعنوان آهنگساز کمتر از جنبه های دیگر بود و با وجودی که بیشتر با ناشری به نام آرتاریا کار میکرد که بیشترین آثار او برای گیتار را به چاپ رساند ولی با همه ناشران محلی نیز ارتباط داشت.آنها آثار او را در تمام اروپا پخش میکردند.

 

او با تربین شاگردان متعددی از جمله : بابرویچ و هورتسکی در زمینه گیتار معیارها و سطح اموزشی گیتار را در وین بسیار ارتقا داد.در سال ۱۸۱۹ وین را به دلایل بسیار و بطور عمده به دلایل شخصی ترک کرد و حسابهای بانکی و مایملکش توان پاسخگویی به بدهی هایش را نداشت و بطور کامل ورشکست شد.

 

به ایتالیا برگشت و مدتی در شهر ونیز و تریسه ماند. سر انجام به رم رفت و ساکن شد.او ودخترش املیا را که در سال ۱۸۱۳ به دنیا آمده بود را نیز بهمراه خودش آورده بود.املیا و خواهر ناتنی اش ماریا که ثمره یک ازدواج غیر رسمی بود طی سالهای ۱۸۲۱-۶ در یک صومعه درس میخواندند و فاغ التحصیل شدند.

 

جولیانی در رم موفقیت زیادی کسب نکرد او چند تا از آثارش را چاپ کرد و فقط یک کنسرت برگزار نمود.در جولای ۱۸۲۳ یک دوره مسافرتهای متوالی به ناپل را شروع کرد.در ناپل با پدرش که بشدت مریض بود زندگی میکرد .

 

در یکی از شهرهای ناپل به نام بورین در زمینه هنر نوازندگی گیتار بیشتر از جاهای دیگر مورد استقبال قرار گرفت و همانجا توانست با ناشران محلی آثار دیگرش را به چاپ برساند .

 

در سال ۱۸۲۶ نیز در حضور فرانچسکوی در شهر پورتیچی کنسرتی برگزار کرد .او در همین دوره که به دوران ناپل در زندگی جولیانی معروف است با دخترش املیا که تا آن موقع به یک نوازنده ماهر تبدیل شده بود اجراهای دو نفره بسیاری را برگزار نمود.

 

در اوخر سال ۱۸۲۸ سلامتی او رو به نقصان گذاشت و در هشتم ماه می ۱۸۲۹ از دنیا رفت . ولی خبر در گذشت او تاثیر زیادی در جامعه موسیقی ناپل نداشت.او در مقام یک اهنگساز گیتار روش – تم واریاسیون – را که در ویل مورد علاقه همگان بود خیلی دوست داشت . و توانای خاصی در تنیدن خط ملودی در بافت موسیقی داشت .

 

در حالیکه هم با صدای ساز تناسب داشته باشد و هم بیان آن جمله نیز از لحاظ موسیقی محفوظ باشد.واریاسیونهایی را که روی یک تم- اهنگر موزون – به شماره ۱۰۷- از جورج فردریک هندل ساخت یک نمونه از این تنظیم هاست.

دستاوردهای جولیانی بعنوان آهنگساز نیز زیاد بود – او ۱۵۰ اثر شماره دار برای گیتار از خود بجا گذاشت . این آثار محور اصلی اجراهای گیتار قرن ۱۹ را تشکیل می دادند . آثار بسیار محکمی برای تکنوازی گیتار ساخت و به همین کیفیت نیز آثاری برای دو نوازی گیتار با ویلن و فلوت و همچنین کنسرتوهای گیتار بسیاری خلق کرد .

 

آثار مهم و قابل توجه او که در میان این آثار خودنمایی میکنند :

 

سه کنسرتو گیتار

یک دوره فانتزی گیتار تنها از شماره های ۱۱۹ تا ۱۲۴ که تحت روسینی وار معروف است. چند سونات برای ویلن – گتالر و فلوت – گیتار و یک پنج نوازی ( کوئینتت) برای گیتار و سازهای زهی به شماره ۶۵چند مجمموعه آوازی با همراهی گیتار و یک اورتور که به شیوه اپراهای ایتالیایی ساخته شده است.

 

او چندین اثر سمفونیک را نیز برای اجرا با دو گیتار تنظیم کرد . یکی از این ۲ تنظیم ها اورتور اپرای آرایشگر شهر سویل اثر روسینی است .

 

او تعداد زیادی آثر آموزشی وتمرینی دارد که در بین تمام آنها کتاب آموزشی شماره ۱ امروزه توسط معلمین گیتار بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.نوازندگان حرفه ای گیتار امروزه کنسرتوها و تکنوازیهای او را اجرا میکنند چرا که این اجرا ها علاوه بر قدرت اهنگسازی قدرت نوازندگی آنها را نشان میدهد و به همان نسبت نیز توانایی طبیعی و ذاتی جولیانی را بعنوان یک آهنگساز گیتار بخوبی عیان می سازد.

 

نوشته شده توسط : ولادی رپکین

مترجم :حسین دی پیر

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob جوليانی viwio جوليانی twitter جوليانی facebook جوليانی google buzz جوليانی google جوليانی digg جوليانی yahoo جوليانی

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد