اختصاصی خانه گیتار ایران

مترجم :حامد فتحی – نوازنده ومدرس گیتار

15jessecook2003 جسی کوک

 

جسی کوک یکی از نوازندگان مشهور در سبک Nuevo Flamenco میباشد . موسیقی که وی ارائه میدهد تلفیقیست از جز – موسیقی آمریکای لاتین و فلامنکو . کوک همچنین به یکی از بهترین نوازندگان بر روی صحته میباشد اجرایی پر حرارت و متبحرانه که تماشاچیانش را به وجد می اورد. و آلبومهایش همیشه در رده پرفروش ترین ها قرار گرفته هر چند موسیقی که وی ارائه میدهد شاید مخاطب خاص را جلب ننماید اما وی توانسته است همچون نوازندگان دیگری چون اوتمار لیبرت و یا گروه جیپسی کینگ در میان مردم جایگاه مخصوصی برای خود داشته باشد.

در پاریس از پدر و مادری کانادایی متولد شد.در گذشته در کارهایش از سازهای کوبه ای آفریقا – کاخون و ویولنسل و حتی از خوانندگان پاپ برای اجرای ترانه هایی در آلبومهایش استفاده میکرد. که کنسرتهایی در سرتاسر اروپا و کانادا نیز همراه با بسیاری از موزیسین های برجسته نیز اجرا نموده است.
اما در ششمین ضبط وی بود که سعی کرد با موسیقی حقیقی که در وجودش بود دست یابد . متولد شده در پاریس اما دارای اصالتی کانادایی وی بهمراه همسرش به شهر سویل اسپانیا رفت . به گفته خودش در آنجا بود که توانست تاثیر موسیقی فلامنکو را بر خود حس نماید هر چند قبلا نیز در سویل بود اما نه برای زندگی .

جسی کوک میگوید :
اسپانیا نوازندگان ویرتوز ( حرفه ای چه از نظر تکنیک و موزیک) را به دنیا معرفی مینماید همانطور که کانادا هاکی بازان برجسته ای را به دنیا معرفی نمود . هر روز صبح که از خواب بیدار میشوی تا به هنگان شب با موزیسین های خارق العاده ای روبرو میشوی و این بسیار هیجان انگیز است و باعث میشود تا حس کنم همچنان شاگردی هستم وباعث میشد تا من با تکنیک های جدید آشنا شوم .
بعد از مدتی که وی در اسپانیا توانست خود را سرشار از موسیقی نماید بهمراه همسرش به تورنتو کانادا بازگشت و به کارش ادامه داد

اما علاقه وی به موسیقی در سنین جوانی در وی پدیدار شد هنگامی که به اروپا سفر کرد و پدرش وی را به جشنواره ای از موسیقی برد که در ان گروه جیپسی کینگ به اجرا میپرداختند. و در حقیقت این موسیقی بود که وی را تحت تاثیر و نفوذ قرار داد . بعد از آلبوم اولش که بصورت شخصی منتشر شد Tempest در سال ۱۹۹۵ وی با کمپانی Narada Records قرار دادی را امضا نمود وتا به حال بیش از یک ملیون از آلبومهای وی در جهان به فروش رسیده است و برای آلبوم Free Fall توانست جایزه Juno Award را در سال ۲۰۰۰ دریافت نماید . وی را میتوان در سالنهای برجسته دنیا دید حتی در فستیوال معتبری چون Jazz Festival در مونترال کانادا که با استقبال بسیاری روبرو میشود.
آخرین آلبوم وی با عنوان Frontiers در سال ۲۰۰۷ منتشر شد که گفته خود وی زندگی شخصیش و تولد فرزندش بسیار بر نوع موسیقی که خلق نموده تاثیر گذاشته و آرامشی که در هنگام خلق قطعات داشته موجب شده است تا یکی از بهترین کارهایش را ارئه دهد.
آلبومهای منتشر شده از سوی وی :
* Tempest (1995)
* Gravity (1996)
* Vertigo (1998)
* Free Fall (2000)
* Nomad (2003)
* Montreal (2004)
* Ultimate Jesse Cook (2005)
* Frontiers (Jesse Cook) (2007)

http://www.jessecook.com

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob جسی کوک viwio جسی کوک twitter جسی کوک facebook جسی کوک google buzz جسی کوک google جسی کوک digg جسی کوک yahoo جسی کوک

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد