یادداشتی دربارۀ رافائل آگیره از بابک ولی پور
Valipour.b@gmail.com

رافائل آگیره مینیاروRafael Aguirre Miñarro )) متولد ۱۹۸۴ در اسپانیا از نوازندگان مشهور فعلی گیتار کلاسیک به شمار می آید. کسب رتبه اول در ۱۳ مسابقه بین المللAguirre 300x168 تکنیک؛ بیان؛ آگیره!ی گیتار کلاسیک از جمله مسابقه “تارگا”، “الحمرا” و “کبلنز” نام او را بر زبانها انداخت. آگیره اولین و تنها گیتاریست کلاسیکی است که جایزه”اشمولز و بیکنباخ” (Schmolz and Bickenbach) که از مسابقات معتبر بین تمامی سازها در کشور آلمان است را برده است.  برخی از آگیره به عنوان میراث دار “سگوویا” و “یِپِس” یاد می کنند.
رافائل ۷ ساله بود که به کنسرواتور موسیقی مالاگا رفت. در ۱۶ سالگی همزمان با فارغ التحصیلی از کنسرواتوار با ارکستر جوانان “مالاگا” توری را در کشور اسپانیا و مراکش برگزار کرد و در آن کنسرتو “آرانخوئز” اثر مشهور “رودریگو” آهنگساز اسپانیایی را نواخت. هر چند این کنسرتو از محبوبترین آثار کل رپرتوار گیتار و حتی موسیقی کلاسیک به شمار می آید، اما اجرای ان نیازمند تکنیک و درک موسیقیایی بالایی است. آگیره نوجوان به خوبی از پس این مهم بر آمد و پس از این تور بود که با دریافت بورس تحصیلی راهی کشور آلمان شد.

پروفسور “خواکین کلرک” (Joaquin Clerch) مدرس مدرسه موسیقی “روبرت شومان” در شهر دوسلدرف کسی بود که بر حس موسیقیایی این نوازنده جوان بسیار اثر گذاشت. پس از فارغ التحصیلی با بالاترین درجه، آگیره راهی انگلستان شد و در “رویال آکادمی لندن” در کلاس “میشائیل لِوین” (Michael Lewin) شرکت کرد. در این سالها او در مستر کلاسهای بزرگانی همچون “دیوید راسل”، “روبرتو آسِل” و “مانوئل باروئکو” نیز حاضر شد.
رپرتوار او از رنسانس تا دوره معاصر را در بر می گیرد. تنوع آهنگسازان و قطعاتی که آگیره تا کنون در کنسرتهایش نواخته باور نکردنی است. او تا کنون ۱۰ کنسرتو گیتار مختلف را با ارکستر روی صحنه برده که از این حیث با توجه به سنش کم نظیر است. آهنگسازان مطرحی همچون ” سرجیو اسد” (Sergio Assad) و “آگوسیتین کاستیا-آویلا” (Agustín Castilla-Ávila) به آگیره قطعه موسیقی تقدیم کرده اند.
نشریات مختلف موسیقی و گیتار او را چنین ستوده اند: “نوازنده ای با تکنیک اعجاب آور”، ” گیتاریست کامل با صدایی پرداخت شده”، “نوازنده ای با کنسرتهای مملو از جمعیت” و …
آگیره در تالارهای مشهوری مثل ” کارنگی هال” (Carnegie Hall)، “چایکوفسکی” و ” وین کنسرتهاس” (  (Vienna Konzerthaus به اجرای برنامه پرداخته است. او در کنسرتهایش بیش از هر چیز با تکنیک خود و البته تلاشی که در بیان هر چه بهتر عبارات موسیقی بر روی گیتار می کند، تماشاگران را به وجد می آورد.

نکته قابل توجه در نوازندگی و نگرش آگیره عدم پیروی از یک نوازنده خاص و تلاش برای ایجاد سبک شخصی در نوازندگی است. در فستیوالهای مختلف به عنوان نوازنده و مدرس حضور داشته و به صورت جدی به اجرای موسیقی برای گیتار کلاسیک و ارکستر مجلسی پرداخته است.  از او  ۴ سی دی منتشر شده  که در آنها همه نوع قطعه، از معروف تا کمتر اجرا شده و اجرای اولی به گوش می رسد. برخی از آهنگسازانی که آگیره در آلبومهایش از آنها نواخته عبارتند از: “تارگا” (Tarrega)، “سور” (Sor)، “آلبنیز” (Albeniz)، “ویلا لوبوس” (Villa-lobos)، “باخ” (Bach)، “دبوسی” (Debussy)، “پولنک” (Poulenc) ،”اسکارلاتی” (Scarlatti) و “گرشوین” (Gershwin). در سال ۲۰۰۷ او کاندید جایزه “گرمی” (GRAMMY) برای بهترین آلبوم لاتین سال شد.
رافائل آگیره از سال ۲۰۰۹ به عنوان مدرس گیتار کلاسیک در مدرسه موسیقی “روبرت شومان” در شهر دوسلدرف آلمان مشغول کار است؛ او با گیتار “استفن کنر” (Stephen Connor)داریو” می نوازد.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob تکنیک؛ بیان؛ آگیره! viwio تکنیک؛ بیان؛ آگیره! twitter تکنیک؛ بیان؛ آگیره! facebook تکنیک؛ بیان؛ آگیره! google buzz تکنیک؛ بیان؛ آگیره! google تکنیک؛ بیان؛ آگیره! digg تکنیک؛ بیان؛ آگیره! yahoo تکنیک؛ بیان؛ آگیره!

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد