با پیگیری در کشورهای متعدد و پیوستگی قوی با کار هنرمندان تکنیک الکساندار، یکی از محبوبترین و مورد پذیرش‌ این روش‎های درمانی شد. هدف آن بهبود وضعیت بدن در حدی بود که بتواند با حداقل فشار عمل کند. نوجوان ها به طور طبیعی دارای حالت اعتدالی در وضعیت بدنشان هستند، اما سالها کار عضلانی و استفاده از مفاصل به طور ناصحیح و توأم با قوز کردن و خم شدن و دولا راه رفتن، بدن را از اعتدال خارج می‎کند. با یادگیری نحوه صحیح ایستادن و حرکت کردن، فشارهای وارد بر بدن کاهش یافته و شکایات ناشی از وضعیت نادرست بدن کم می‎شوند و تمام سیستمهای بدن با کفایت و کارآیی بیشتری عمل می‎کنند.

learning1 تكنيك الكساندر

در طی سال ۱۹۳۰ الکساندر F. M. Alexander دستاوردش را به تنی چند از افراد سرشناس، در لندن آموزش داد. دانشجویان شیفته نویسندگانی همچون «آلدوس هوکسلیAldous Huxley » و جورج برناردشاوGeorge Bernard Shaw، بودند.

تاریخچه

در اواخر قرن ۱۹، یک هنر پیشه استرالیایی به نام «فردریک ماتیاز الکساندر»Frederick Matthias Alexander متوجه شد که صدای او در طی اجراهایش حالت دو رگه یافته یا کاملا می‎گیرد. در آینه نگاه کرد و علت را کشف نمود: قبل از سخنرانی چون او سرش را به عقب و پایین می‎کشید، پشتش را خم می‎کرد، بازوها و پاهایش را منقبض می‎ساخت، تارهای عضلانی در عضلات گلویش به وضوح ضخیم می‎شدند.

الکساندر به خودش آموخت که به این عکس العملهایی محدود کننده اعتنا نکند و آنقدر در این راه پیش رفت که نامش ماندگار شد.

الکساندر در سال ۱۹۰۴ از استرالیا به لندن و سپس در طی جنگهای جهانی اول و دوم به آمریکا رفت. در سال ۱۹۳۱، اولین موسسه آموزشی برای تربیت مربیانی با روش الکساندر را در لندن تأسیس کرد. توسط جمعی از دانشمندان و تحصیلکردگان مورد ستایش و تمجید قرار گرفت، تکنیک او به طور خاص در بین موزیسین‎ها و هنرپیشه‎گان رواج یافت ( اغلب توسط دانشجویان رشته تئاتر مورد مطالعه قرار می‎گیرد). اگر چه بریتانیا بیشترین تعداد مربیان را دارد، این تکنیک به علت وجود ۵۰۰/۱ درمانگر و پیگیری بین المللی وسیع، گسترش جهانی یافت.

اصول کلیدی

کافی است یک نفر قامت موزون یک نوجوان و شانه‎های پایین افتاده والدینش را با هم مقایسه کند تا آسیب وارده ناشی از سالها بد نشستن و ایستادن، بلند کردن ناصحیح اشیاء و فشارهای ناشی از اضطراب و … را بر بدن، تأیید کند.

الکساندر معتقد بود که وضعیت نادرست قامت که به صورت عادت درآمده، می‎تواند در عمل جسم و روان تأثیر بگذارد، در این موارد، یادگیری مجدد حرکات اساسی (چگونه نشستن یا ایستادن) ضروری است. در این تکنیک، تمرینات برنامه‎ریزی شده‎ای وجود ندارد، در عوض مربیان روش الکساندر به کارآموزان، می‎آموزند که در حرکات روزانه‎اشان به الگوهای کاربردی نادرست «دقت کنند، تا توجه ویژه به نحوه نگه داشتن سر و بدنشان داشته باشند تا این­که به حالت اعتدال دست یابند و بتوانند به روانی حرکت یک مایع، حرکت نمایند.

شواهد و تحقیقات

در مقایسه با سایر روش‎های طب تکمیلی، کارآیی تکنیک الکساندر به خوبی با مدرک به

اثبات رسیده است. در یک تحقیق انتشار یافته در سال ۱۹۹۵ در بریتانیا، چنین آمده بود که: هنرجویان موسیقی که روش الکساندر را به کار گرفتند دارای اجرایی بهتر و اضطراب کمتری بودند. و یک مطالعه پیشرفته­تر که در سال ۱۹۹۴ در بیمارستان کینگستون لندن، انجام شد، نشان داد که به کارگیری این روش می‎تواند در تسکین درد مزمن پشت کمک کند.

مطالعات دانشگاه کلمبیا در نیویورک که در سالهای ۱۹۸۴ و ۱۹۹۲ انتشار یافت، نشان داد که روش الکساندر، تنفس را بهبود می­بخشد. در یک سری تحقیقات منتشر شده در طی سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ که با استفاده از اشعه X در دانشگاه «تافتTufts » در بستون آمریکا، انجام شده بود. آشکار شد. که به کارگیری تکنیک الکساندر می‎تواند طول تارهای عضلانی گردن را افزایش دهد.

اصلاح الگوهای نادرست کاربردی

موزیسین‎ها اغلب از تکنیک الکساندر بهره می‎برند تا از کشش‎های عضلانی (در طی تمرینات) پیشگیری کنند. این روش به آن­ها می‎آموزد تا از الگوهای کاربردی نادرست آگاه شده و از آنها اجتناب کنند. برای کمک به این موزسیین‎ها، مربی روی محور گردن سر ـ ستون فقرات و وضعیت مچ دست‎ها و آرنج‎ها کار می‎کند. به کارگیری یک وضعیت متعادل، خطر صدمات کششی مکرر را کاهش می‎دهد.

در سال ۱۹۵۰، دکتر ویلفرد بارلوWilfred Barlow ، که با تکنیک الکساندر آموزش دیده بود، تصاویری را قبل و بعد از یک رشته دروس در کالج موسیقی رویال، از دانشجویان گرفت، و فهمید که وضعیت حالت بدن دانشجویان به طور مشخصی بهبود یافته است.

منبع:
http://hamdardteb.org/

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob تكنيك الكساندر viwio تكنيك الكساندر twitter تكنيك الكساندر facebook تكنيك الكساندر google buzz تكنيك الكساندر google تكنيك الكساندر digg تكنيك الكساندر yahoo تكنيك الكساندر

Related posts:

  1. آموزش گیتار- تکنیک دست راست -تیراندو . آپویاندو
  2. پیشرفت تکنیک در نوازندگی گیتار الکتریک
  3. تکنیک شوک در نوازندگی گیتار
  4. تکنیک پنج انگشتی دست راست
  5. تکنیک گیتار کلاسیک شارون آیزبین
  6. تکنیک خفه کردن سمیهای باس در گیتار کلاسیک – دمپ
  7. cascading harmonics – قسمت اول تکنیک