در ابتدا به بررسی تاریخ موسیقی جز می پردازیم ، زیرا بدون بررسی عوامل تاریخی ، مردمی ، قومی و نژادی نمی توانیم به چگونگی پیدایش این موسیقی پی ببریم . این نوشته ها گزیده ای هستند از آنچه که خود جمع آوری و ترجمه کرده ام . تاریخ موسیقی جز وابسته به مردمی است که این موسیقی را در کنکاش برای آزادی بوجود آوردند . این موسیقی فریاد آزادی خواهی سیاهان است .

سال ۱۶۰۰
شروع تاریخ موسیقی جز به حدود ۴۰۰ سال پیش باز می گردد ؛ وقتی که انگلیسی ها ، فرانسوی ها ، اسپانیاییها و هلندیها به تجارت برده که از طریق اقیانوس اطلس انجام می گرفت ، اعتراض کردند . این ماجرا ، تا سال ۱۸۶۰ ادامه داشت و در این مدت ، بیش از ده میلیون آفریقایی به اسارت در آمده و به قاره آمریکا منتقل شده بودند .

برده ها با کمال بی رحمی و شقاوت ربوده شده و از مردمی بودند که زمانی در مناطقی مانند غنا ، تاگو ( کشوری در غرب آفریقا ) ، بنین ( کشوری در غرب آفریقا ) و نیجریه ( یکی از پر جمعیت ترین کشورهای آفریقا ) روزگار می گذراندند .

آنها معمولاً به جزایر کارائیب و اجتماع مردم اسپانیایی زبان در مرکز آمریکای جنوبی فرستاده می شدند . در حالیکه فقط شش درصد از این اسیران بردگی به آمریکای انگلیسی زبان ( آمریکای شمالی ) تجارت می شدند .
گذشته از اینکه آنها نژادی دیگر بودند ، زبان متفاوت ، آداب قومی منحصر بفرد ، پیوندهای مذهبی آنها همگی در شکل دادن به موسیقی شان تاثیر گذار بود .

سال ۱۷۰۰
در سال ۱۷۵۰ ، برده های سیاه پوست آفریقایی بیست درصد جمعیت را در آمریکای شمالی ، شامل می شدند که حدوداً به دویست و چهل هزار نفر می رسید . بیشترین جمعیت آنها در مناطق جنوبی زندگی می کردند ولی در عین حال در قسمتهای شمالی آمریکا هم پراکنده بودند ..

در همین زمان ، جمعیت کوچکی از سیاهان آزاد در ایالت مریلند متمرکز شدند .
انقلاب صنعتی انگلستان رخ داده بود و انگلستان جذب درآمد و سرمایه بر پایه تجارت برده و بکار کشیدن برده هایی که در آمریکای شمالی به تولید شکر و تنباکو به کار مشغول بودند ؛ استوار کرده بود . در همین سالها بودکه کشتی های انگلیسی هر سال بالغ بر پنجاه هزار برده آفریقایی را تا سال ۱۷۹۰ به دنیای جدید منتقل کردند .

برده داری و قوانین آن در قسمتهایی که مستعمره فرانسه بودند تا حدودی از نظر فرهنگ و آداب تفاوت داشت . در سال ۱۷۱۸ سیاهان از آزادی بیشتری در این مناطق برخوردار بودند . در آنجا بود که برای اولین بار سیاهان توانستند با سفید پوستان در هم آمیزند و به اصطلاح دو رگه ها بوجود آمدند . از مزیتهایی که برایشان قائل شده بودند این بود که این دو رگه ها می توانستند تا حدودی معین تحصیل کنند ، به کار و تجارت بپردازند و فرصت کسب ثروت و همچین به حقوق یک سفید پوست دست یازند .

باری ، وقتی سیطره اسپانیا بر نیواورلئان در سال ۱۷۶۴ وسعت بیشتری پیدا کرد ، دو رگه های آفریقایی تبار از اجتماع خودشان جدا شدند . از اینجا بود که مجبور شدند برای گذران زندگی به کاری روی آورند . خیل عظیمی از آنها نوازنده دوره گرد بودند ، پدیده ای که این خنیاگران اهل جنوب را شکل داد و بصورت مخترعین اولیه موسیقی جز در آورد .
در همین زمان ، در ایالت کانکتیکات و رود آیلند ، در شمال ، مبارزه بر ضد برده داری شروع شد و آنها اولین مردمی بودند که در راه آزاد سازی برده ها قدم برداشتند و سرانجام در سال ۱۷۷۴ اولین قانون لغو برده داری تصویب شد .

 

sr342cx34 تاریخچه موسیقی جزسال ۱۸۰۰٫در این سالها ۱۱ میلیون آفریقایی از سرزمین خود ربوده شده و در یک محاسبه آماری ۶۰۰٫۰۰۰ نفر از آنان در آمریکای شمالی به فروش رفتند . این تجارت تا زمانیکه انگلیسی ها فروش برده را منسوخ نمودند ادامه داشت . در حقیقت در فاصله زمانی بین سالهای ۱۷۹۸ تا ۱۸۰۸ مجموعاً ۲۰۰٫۰۰۰ نفر از برده ها در بیشترین تعداد به آمریکا صادر شدند در حالیکه در آمریکا خرید یا فروش برده ممنوع شده بو.
د هنوز در داخل این کشور برده داری رواج داشت . در برنامه های فصلی که در سال ۱۸۳۰ نقال و خنیاگر دوره گردی بنام Jim Crow جیم کرو با نام Jump Jim Crow اجرا می کرد ، بر ضد مسخره کردن سیاه پوستان و تبعیض نژادی حاکم نقالی می کرد .

سر چشمه این برنامه ها مدتها پس از جنگ داخلی در آمریکا بود . وی با فعالیت های خود باعث شد که منطقه برای زندگی سیاه پوستان نا امن شود و خیل عظیمی از آنان را مجبور به گریختن به قسمتهای جنوبی آمریکا نمود .

پس از پایان جنگ داخلی در آمریکا ، در سال ۱۸۶۷ ، مردان سیاه پوست برای اولین بار به حق رای دست یافتند . در ادامه این تحول ، پس از ارائه پانزدهمین لایحه اصلاحی ضد برده داری در کنگره آمریکا تمامی حقوق شهروندی به متولدین آمریکا و مردمان بومی بجز سرخپوستان اعطا گردید . دویست و هفتاد و پنج مرد سیاه پوست که ۱۰۷ نفر آنها برده زاده بودند و ۴۰ نفر از آنان در ارتش پذیرفته شده بودند ، دارای حق رایزنی و گفتگو در ۱۰ ایالت آمریکا شدند .

در اواخر سال ۱۸۶۰ ، یک انجمن مذهبی پایه ۱۲ کالج مختص سیاه پوستان را بنا گذاشت که از شمالی ترین نقطه تا جنوب را در بر می گرفت ؛ که شامل دانشگاه فیسک Fisk در ایالت تنسی در آمریکا بود و با هدف آموزش کودکان سیاه پوست و در ادامه آموزش آنها تا رسیدن به سمت معلمی ایجاد شده بود .

کنسرت تور سال ۱۸۷۱ گروه خوانندگان جوبیلی Jubili Singers از دانشگاه فیسک آستانه ای تاریخی بود ؛ دلیل این مدعا توجه بسیاری از سفید پوستان به نوع موسیقی و روح جاری در این گروه کر بود که سیاهان بوجود آورده بودند و کار نو و تازه ای را با توجه به آفریقایی ـ آمریکایی بودنشان ارائه کرده بودند .

در خلال همین دوران در سال ۱۸۹۰ ، ابتدایی ترین فرم موسیقی جز در نیو اورلئان رخ نمود . در جامعه ای چند نژادی ، چند فرهنگی و در شهری که با قوانینی فرانسوی اداره می شد و بسیار از موسیقی حمایت به عمل می آمد . موسیقیدانهای دورگه ، مخلوطی از موسیقی غرب آفریقا با روح بردگی ، نمایش ، درام و رقص و آواز ، متاثر از موسیقی بلوز Blues روستایی را بوجود آوردند که با سازهای بادی اروپایی همراهی می شد . این گروه درخیابانها و در هر فرصت مناسبی حضور خود را اعلام می کردند تا جایی که حتی در مراسم تدفین هم حضور داشتند و موسیقی آنها شنیده می شد .

۱۹۰۰
کیفیت جادویی سنکوپهای ریتمیک فرم رگ تایم Ragtime ( موسیقی ضربی ) قلب میلیونها آمریکایی را تسخیر کرد ، که نمونه ای متمایز از جز Jazz بدوی آن زمان بود و گسترش آن از بالا و پایین رودخانه می سی سی پی و از روی قایقها شروع شد . شاید جالب باشد بدانید که همین قایقهای روی رودخانه محلی برای گسترش این موسیقی نوپا در سراسر این رودخانه و حتی جاهای دیگر آمریکا بودند . در کنار قایقهای که در روی رودخانه حرکت می کردند ، قطعات چاپ شده موسیقی به فروش می رسید و در گسترش رگ تایم کمک شایان توجهی می کرد .

قطعات که بر روی کاغذ چاپ شده بود ، به میلیونها آمریکایی علاقمند ( بخصوص زنان ) فروخته می شد ؛ به آنهایی که میل داشتند آن قطعات را با پیانو خانگی خود بنوازند .

فرم رگ تایم و نیواورلئان جز ( که اغلب به نام Dixieland Jazz خوانده می شوند ) که دهه ها در سراسر کشور موسیقی مردمی و به اصطلاح پاپ بود ، تا قرن بیستم رواج بسیار داشت ؛ در حقیقت این اولین فرم موسیقی سیاهان بود که سراسر آمریکای سفید را در نوردید .

jazz%5B1%5D تاریخچه موسیقی جزنوابغی چون Scott Joplin اسکات جاپلین ؛ پادشاه موسیقی رگ تایم ، Jelly Rol Morton جلی رال مورتون ، Ma Rainy ما رینی و W.C.Handy دبلیو سی هندی ( پدر موسیقی بلوز ) همگی راهی را بوجود آوردند که بسیاری پس از آنها در این راه به سیر و سفر پرداختند . آنها آفرینندگان این راه ، راه موسیقی جز بودند .

در خلال سالهای ۱۹۱۰ و ۱۹۴۰ ، ۱٫۷۵۰٫۰۰۰ نفر از سیاه پوستان جنوب را رها کرده و بصورت دسته بزرگی از مهاجران ، بدنبال زندگی بهتر در شهرهای صنعتی مانند شیکاگو ، دیترویت ، کلیولند ، پیتس بورگ ، فیلادلفیا و نیویورک ساکن شدند .
با وجودی که لایحه ۱۳ ، ۱۴ و ۱۵ در کنگره ایالات متحد آمریکا به تصویب رسیده بود آنها را بیشرمانه به کارهای سخت بدنی وادار نموده و از سفید پوستان جدا کردند . کارهای شاق بدنی مانند نصب ریل راه آهن و جاده سازی برای اتوموبیلها به آنها تحمیل شده بود . سیاه پوستان در خیابان آزار و اذیت می شدند و کیفر دهی غیر قانونی برای آنها در نظر گرفته می شد . فرشته عدالت سیاهان را فراموش کرده بود .

رفتار نژادپرستانه آمریکایی ها بیشتر از طرف دولت نژادپرست آنها نشات می گرفت . ولی وقتی ایالات متحد آمریکا در سال ۱۹۱۷ به جنگ جهانی اول وارد شد ، کلنل هی ورد Hayward که افسری سفید پوست بود ، دولت را متقاعد ساخت که بتواند ارتشی بوجود بیاورد و برای این کار به استخدام نیروهایی از مردمان سیاه پوست پرداخت . کلنل هی ورد بسیار تحت تاثیر شجاعت سربازان سیاه پوستی که فرماندهیشان را در جنگ اسپانیا آمریکا بر عهده داشت قرار گرفت . کلنل هی ورد در اولین فرصت به فکر ایجاد یک ارکستر ارتشی افتاد و برای این کار رهبری از هارلم Harlem استخدام کرد که افسری بود بنام James Reese Europe جیمز ریز یوروپ . آقای یوروپ نوازندگان خبره را از میان سیاه پوستان آفریقایی ـ آمریکایی و کارئیبی ها برای گروه خود برگزید و تنظیم قطعات جز را خود بر عهده گرفت . ستوان یوروپ ۳۷۰٫۰۰۰ مرد سیاه پوست در اختیار داشت که در ارتش Jim Crow و ناوگان دریایی ثبت نام کرده بودند .

سربازان سیاه پوست جیم یوروپ در هنگ ۳۶۹ در حین تمرینهای موسیقی خود در کارولینای جنوبی ، تمام مردم محلی و حتی نژادپرستان آن حوالی را تحت تاثیر قرار داده بودند . با این حال برای جلوگیری از هر گونه درگیری و مواجهه با نژادپرستان ، ارتش هنگ ۳۶۹ را به اروپا منتقل نمود و آنها اولین گروه سربازانی بودند که برای انجام عملیات برای آزادسازی فرانسه در جنگ جهانی اول به اروپا وارد شدند .

تنها نگاهی به ۲۰۰ روز متوالی حفر خندق و ساخت سنگر برای حفظ جان سربازان شجاعت و دلیری آنها را به اثبات می رساند . آنها با نام جنگجویان جهنمی هارلم شناخته می شدند . شهرت آنها زمانی بیشتر شد که دو عضو هنگ ۳۶۹ توانستند بالاترین مدال شجاعت در جنگ را از دولت فرانسه بگیرند . ( Croix de Guerre نام مدال شجاعت )

وقتی که آنها نمی جنگیدند ، هنگ ۳۶۹ در همه جال موسیقی پر احساس خود را می نواختند و قلبهای مردم فرانسه را تسخیر می کردند . این اولین باری بود که در اروپا موسیقی جز شنیده می شد .

نکته چشمگیر در این گردان نظامی این بود که توسط موسیقی شان معروف شدند ؛ بلافاصله پس از جنگ جهانی اول هنگ ۳۶۹ پیروزی و بازگشت به خانه را جشن گرفتند و در بسیاری از شهرهای آمریکا موسیقی شان را ، موسیقی جز را می نواختند .

توماج حاجیلو

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob تاریخچه موسیقی جز viwio تاریخچه موسیقی جز twitter تاریخچه موسیقی جز facebook تاریخچه موسیقی جز google buzz تاریخچه موسیقی جز google تاریخچه موسیقی جز digg تاریخچه موسیقی جز yahoo تاریخچه موسیقی جز

Related posts:

  1. بررسی موسیقی Chris Rea
  2. سبک شناسی موسیقی راک
  3. ۵۰ سال Kind of Blue، پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی جاز
  4. موسیقی فلامنکو و آواز ترکی
  5. ارائه دکترای افتخاری کالج موسیقی برکلی به پاکو دلوسیا
  6. تاریخچه گیتار فلامنکو به بیان پاکو دلوسیا
  7. پرونده مهاجرت اهالی موسیقی
  8. تاریخچه گیتار بیس و نقش آن در موسیقی وارکستراسیون
  9. موسیقی دوره ی باروک