شاید بتوان گفت یکی از محبوبترین ترانه ها برای چندین دهه آن را نامید :هتل کالیفرنیا از گروه ایگلز که در ایران هم محبوبیت بسیار زیادی دارد بالاخص در میان نوازندگان گیتار اما اگر به شعر آن توجه کرده باشید متوجه مرموز بودن و بنوعی معما گونه بودن آن میشوید پس در این قسمت هم توضیحاتی در مورد مفهوم این ترانه به همراه تبلچر آن داده خواهد شد.

دانلود تبلچر -قابل اجرا با برنامه guitar pro

پسورد : www.guitar4all.com

دانلود برنامه Guitar pro

سرایندگان ترانه: دان فلدر، دان هنلی، گلن فری ۷ می ۱۹۷۷ گروه ایگلز در سال ۱۹۷۱ توسط دان هنلی، رندی میسنر، گلن فری و باری لیدن تشکیل شد. ترانه هتل کالیفرنیا توسط گروه سروده و اجرا شد و مدتی طولانی به عنوان یکی از محبوب ترین ترانه های زمان خود مورد استقبال قرار گرفت. ایگلز در سال ۱۹۸۲ منحل شد.

هتل کالیفرنیا مضمونی رازآلود دارد، شاید رازآلود بودن ترانه ها و اشعار راک دهه هفتاد را بخوبی بتوان در این ترانه دریافت. هتل کالیفرنیا مکانی است جادویی، جایی که در شبی غیرمنتظره وارد آن می شوی، همهمه آدمها را می شنوی و کسانی را می بینی که نمی دانی وجود دارند یا نه، آیا آنچه می بینی واقعی است؟

آیا آنچه می بینی فقط تصویر ذهنی تو نیست؟ و سرانجام زمانی که از وحشت یا از فرط سووال راهی به سوی بازگشت می یابی، می بینی هیچ راهی برای بازگشت نیست.
هتل کالیفرنیا شاید پایان تست، پایان همه چیز…
ترجمه: شهرزاد سامانی، بازنویسی: ابراهیم نبوی

.هتل کالیفرنیا در شاهراهی متروک و تاریک، باد سرد در موهایم می پیچید بوی گرم کولیتاس(۱) در هوا پیچیده بود رو به رویم در دوردست، نوری دیدم که سوسو می زد

سرم سنگین و چشمانم تار شده بود برای شب یک جا نگه داشتم زن آنجا ایستاده بود، در آستانه درگاه صدای زنگ اعلام ورود را شنیدم با خودم فکر کردم این جا می تواند بهشت باشد، یا می تواند جهنم باشد

زن شمعی را روشن کرد و راه را نشانم داد در راهرو صداهایی به گوش می رسید فکر کردم چنین می گویند…. به هتل کالیفرنیا خوش آمدید چه جای دلپذیری! چه جای دلپذیری!
در هتل کالیفرنیا اتاق زیاد است هر موقع سال، می توانی اتاقی پیدا کنی ذهنش حریر چروک بود، یک مرسدس بندز داشت(۲)

Eagles بررسی ترانه هتل کالیفرنیا کلی پسر خوشگل آنجا داشت که رفیق خطابشان می کرد آنها در تابستان شیرین عرقریزان می رقصیدند بعضی می رقصیدند تا به خاطر بیاورند، بعضی می رقصیدند تا فراموش کنند من مستخدم را صدا کردم – لطفا برایم شراب بیاورید او گفت:

از سال هزار و نهصد و شصت و نه تا امروز هیچ روحی اینجا نیامده است و همچنان از دوردست آن صداها به گوش می رسید نیمه شب از خواب پریدم تا فقط بشنوم که می گویند: به هتل کالیفرنیا خوش آمدید چه جای دلپذیری! چه جای دلپذیری!

آنها با دلایل خودشان در هتل کالیفرنیا زندگی می کنند چه اتفاق غیرمنتظره قشنگی! تو هم دلایل خودت را بیاور سقف آینه بود شامپاین صورتی روی یخ و آن زن گفت: ما فقط در اینجا زندانی هستیم، زندانی تصوراتمان و در تالار اصلی آنها برای جشن جمع شده بودند با چاقوهایشان ضربه می زدند اما نمی توانستند هیولا را بکشند

آخرین چیزی که به خاطر می آورم این بود به سمت در می دویدم باید راه بازگشت را پیدا می کردم جایی که قبلا در آن بودم نگهبان شب گفت:

آرام باش! برنامه ما این است که پذیرایی کنیم تو هر وقت بخواهی می توانی تسویه حساب کنی اما هرگز نمی توانی اینجا را ترک کنی

اما برای اطلاعات بیشتر و شنیدن این قطعه به سایت اختصاصی آن بروید:

http://www.hotelcal.com
Eagles Official Site

www.eaglesband.com

توضیحات:
۱) کولیتاس: غنچه کوچک گیاهی که از آن ماده مخدر می گیرند.

۲) ذهن قروقاطی زن پر بود از چیزهای شیک و پیک لوکس، مثل پارچه حریری که مچاله شده باشد، شیک و مغشوش، در ذهنش یک مرسدس بنز داشت، یک مرسدس درب و داغان، شاید هم دلش می خواست داشته باشد.(Benz نام تجاری اتومبیل مرسدس است و bends به معنی درب و داغان و تصادف کرده، در این ترانه یک بازی است با کلمات) ۳

) هتل کالیفرنیا از سویی به معنی دنیایی تجملی و لوکس است. دنیایی پر از شادی و شرمستی سبکسرانه که آدمها وارد این دنیا می شوند و در آن گرفتار باقی می مانند و زمانی که دنیایشان تمام می شود هم محکوم به ماندن در آن هستند. کالیفرنیا در میان ایالات آمریکا به عنوان مکانی برای تفریحات سبکسرانه شناخته شده است. این تعریف را شاید در اینجا هم بتوان لحاظ کرد.

ترجمه: شهرزاد سامانی، نبوی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob بررسی ترانه هتل کالیفرنیا viwio بررسی ترانه هتل کالیفرنیا twitter بررسی ترانه هتل کالیفرنیا facebook بررسی ترانه هتل کالیفرنیا google buzz بررسی ترانه هتل کالیفرنیا google بررسی ترانه هتل کالیفرنیا digg بررسی ترانه هتل کالیفرنیا yahoo بررسی ترانه هتل کالیفرنیا

Related posts:

  1. بررسی توکه بولریاس
  2. بررسی قطعه آستوریاس
  3. بررسی توکه آلگریاس