Riversideراهی است برای بیان انعکاس رویاها در یک موسیقی سراسر فانتزی. ایده‌ای است جهت نمایش دادن احساسات برای فرار از واقعیت رنگهای بی‌جان.موسیقی‌ای است الهام گرفته شده از لذت و غم، خاموشی و پرسروصدائی و برگرفته شده از زمان، مکان، لغات، خیالات شخصی و تصورات مردم.Riverside گروهی با سبک Progressive Metal از کشور لهستان که در سال ۲۰۰۱ تاسیس شد. موسیقی آنها شدیداً تحت تاثیر: Anathema، Pink Floyd، Opeth و Dream Theater می‌باشد.

Mariusz Duda،خلاق یک صدای Progressive بی‌نظیر، خواننده و بیسیست گروه.

Piotr Grudziński بعنوان گیتاریست باتجربه در یک گروه متال با نام Unnamed.

Piotr Kozieradzki از گروهی Death Metal با نام Hate and Domain، درامر گروه.

Jacek Melnicki بعنوان صدابردار در استودیوی ضبط خودش و نوازنده کیبورد.

Michał Łapaj عضو جایگزین شده Jacek در سال ۲۰۰۳

Riverside از زبان اعضا:

Piotr Grudziński: ایده تشکیل گروه کاملاً تصادفی ایجاد شد. هنگامیکه با Piotr Kozieradzki (درامر گروه) در حال حرکت در ماشینش بودم، Kozieradzki نواری از Marillion که موسیقی آن کمی غیرمنتظره بود را گذاشت.

شدیداً علاقمند به موسیقیشان شدم، با خودم فکر کردم تا شاید روزی بتوانیم با هم، صدای پراگرسیوی مشابه این تولید کنیم. یک‌سال از این ماجرا گذشت و این ایده روز به روز قوی‌تر و پررنگ تر شد. کار در استودیوی Melnicki به ما ثابت کرد که آنجا جای خوبی برای شروع یک پروژه موسیقیائی غیر رسمی و با دلهره ناشی از شکست احتمالی کار است. Jacek موافقت کرد که نوازندگی کیبورد را بعهده گیرد.

riverside gr بررسي موسيقي Riverside Mariusz Duda: روزی به Jacek یک CD از کار گروه قبلیم را دادم تا ویرایشش کند فکر می‌کردم ویرایش آن کمک بزرگی برای ادامه پروژه Riverside باشد. آن CD یکسال نزد او بود بدون کوچکترین تغییری در آن. اما ظاهراً به آن گوش داده بود چون از من خواست تا آهنگی شبیه کارهای آن را بسازم. فکر کردم اینجا چه خبره؟ کسی اینجا می خواهد Progressive-Rock بسازه؟ چرا که نه؟

Piotr Grudziński: انتشار دمو به عقیده من یک قدم ضروری بسوی نمایش دادن موسیقی به عموم و خلق یک Riverside جالب و منحصر به فرد بود. ما ۳۰۰ کپی از آنرا تهیه کردیم. آهنگهای ما به ایستگاههای رادیوئی و به شرکتهای ضبط صدای لهستان فرستاده شد.

۲۰۰ نسخه از کپی‌ها بعنوان هدیه به خریداران بلیط اجرایمان در کلوپ Kopalnia اهدا شد. این یک حرکت عالی بود چون ما در کمتر از ۲ روز از دست CD ها خلاص شدیم! بعضی از دموها مجدداً منتشر شدند و این کار اشتهای ما را برای تهیه یک آلبوم کامل استودیوئی چند برابر کرد.

Piotr Kozieradzki: شخصاً کمی دلواپس بودم از اینکه کسی برای دیدن اجرای ما نیآید ولی تعداد تماشاچیان بیشتر از حد انتظار شدند و این خاطره من از اجرا در آن کلوپ بود.

Mariusz Duda: آلبوم با نام Out of Myself خوانده شد که دارای بخشی از دموها و آهنگهای جدید بود. شامل قسمتهای دلپذیر و آلات موسیقیائی خوب. اشعار هم هماهنگ و منسجم شده بودند.

 بررسي موسيقي Riverside آلبوم داستان مردی بود که سعی داشت خودش را بعد از یک شکست عصبی در جامعه پیدا کند. او با آهنگ The Same River وارد ماجرا می‌شود و امید دارد که همه چیز مرتب شود و روال عادی خود را پیش گیرد. اما وقتی دوباره شکست می‌خورد دیگر توان بلند شدن را ندارد. این اولین آهنگ آلبوم برای شنونده‌ها تاثیرگذار بود.
ما می‌دانیم که برای بیان دغدغه‌هایمان نمی‌توانیم سرزمینهای زیادی را تصرف کنیم اما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا در سبکمان ممتاز شویم. جنس موسیقی ما در پوست هر گروهی نمی‌گنجد و براحتی برچسبی نخواهد گرفت.

در آخرین آهنگ این آلبوم که OK نام دارد اشعاری وجود دارد:

در ذهن من غم و غصه هست، باشد. که خلاصه‌ای خیلی خوب از آلبوم است. OK نوعی سازگاری با واقعیتهاست. چرا تو بیشتر اوقات ناراحتی و در درون خودت زنجیر شده‌ای؟ چرا لباس سیاه به تن کرده‌ای؟ تو همینی که هستی و این برای ما قابل قبول است.

چیزی که ما نواختیم آهنگ OK بود و امیدواریم تا داستان Riverside با پروژه Out of Myself تمام نشود.

اواخر سال ۲۰۰۳ برای گروه دوران نتیجه بخشی بود. گروه استودیوی Jacek را ترک کرد و بعد از آن بشکل سه نفره به فعالیت ادامه داد و میکس اولین آلبومشان را به اتمام رساندند و در همان موقع، قبل از کریسمس روانه بازارش کردند. یک ماه قبل از انتشار آلبوم، Michał Łapaj به عنوان نوازنده کیبورد به گروه راه یافت.

اعضا در اتاق اجتماعات خود درباره برگزاری اجرای زنده گفتگو می‌کردند آنها باید جهانی می‌شدند. اولین اجرای زنده بعد از انتشار Out of Myself ششم و هفتم مارس سال ۲۰۰۴ در کلوپ Progresja و در ۲۷ مارس در کلوپ Kolor جائیکه ۶۰۰ نفر برای تماشای گروه ناشناخته Riverside آمده بودند برگزار شد. در نیمه اول ماه می ۲۰۰۴ گروه، اولین تور خود را با دو گروه دیگر با نامهایAnamor و Intricate Division بنا کردند و در ۱۲ شهر به اجرا پرداختند.

در ۱۱ ژوئن اولین اجرای محیط باز خود را در Ryockowisko ارائه دادند. در ۱۲ ژوئن به حمایت از گروه انگلیسی Anathema در کلوپ Kuźnia به اجرا پرداختند. دیگر آنها از گروه ناشناخته Riverside مبدل به گروهی شناخته شده در عرض کمتر از یک‌سال شده بودند. در همین موقع گروه در لهستان و کشورهای دیگر توجه رسانه‌های بیشماری را به خود اختصاص داد. آنها بطور شبانه روز بروی پروژه‌های خود کار می‌کردند.

آهنگ Loose Heart در کانال ۳ رادیو لهستان و ویرایش جدید که یک دقیقه کمتر از نسخه اصلی خود بود و آهنگ Out of Myself بعنوان بهترین آهنگ رادیوی Warsaw و کانال یک رادیو لهستان شناخته شدند. قبل از جهانی شدن آلبوم، Out of Myself بعنوام آلبوم سال سبک Progressive Rock در لهستان شناخته شد.

در چهارم سپتامبر ۲۰۰۴ کنسرت فضای باز دیگری این بار در فستیوال Alternatywne Granie ارائه دادند. یک هفته بعد گروه در فستیوال Rock Against Terrorism و روز بعد آن در Poznań با گروه آلمانی Sylvan به اجرا پرداختند. در ۲۱ سپتامبر طرفداران Riverside شاهد انتشار جهانی آلبوم Out of Myself با برچسب آمریکائی Laser’s Edge با طراحی روی جلد Travis Smith (طراح مشهور روی جلد آثار Anathema و Opeth) بودند.

 

 بررسي موسيقي Riverside بعنوان حرکتی جدید و پیشرفت در شناساندن موسیقیشان به جهانیان راهی کشور هلند شدند و در فستیوال Baarlo شرکت کردند. آنها به اجرا پرداختند و مدعی شدند که بهترین و شگفت‌انگیزترین گروه در فستیوال بودند. تمام CD ها و T-shirt هایشان قبل از اتمام کنسرت بفروش رفت. در راه بازگشت از هلند، شروع به اجرای قسمت دوم تور Progressive از هفتم تا هفدهم اکتبر ۲۰۰۴ این بار در ۱۰ شهر نمودند.
از اجراهای جالب و در خور توجه گروه می‌توان به اجرای زنده آنها در ۲۵۰ متر زیر‌زمین و در یک معدن نمک در Bochnia اشاره داشت که شاید بتوان این اجرا را بر اثر یک جنبش تجاری به حساب آورد. Out of Myself در رای گیریهائی که در رسانه‌های لهستان و هلند برگزار شد بالاترین نمره را به خود اختصاص داد.

عنوان مجله بزرگ Metal Hammer و سایت Prog-Nose در سال ۲۰۰۵ عنوانی جز Riverside نبود. از دلایل شهرت Riverside می‌توان به نزدیکی پوست و گوشت اشعار با فضای موسیقی نام برد.

برای یک شروع خوب در سال ۲۰۰۵ گروه به انتشار آلبومی کوچک در حدود ۲۴ دقیقه و تنها ۵ آهنگ نمود که Voices In My Head نام گرفت. اثری کوتاه و در عین حال زیبا. دخالتهای به جای بیس در این آلبوم و مخصوصاً آلبوم Out of Myself به زیبائیهای کار گروه می افزاید.

چند ماه از انتشار آلبوم Voices In My Head نگذشته بود که آنها عطش خود را با ارائه اثر استودیوی دیگر با نام Second Life Syndrome فرو نشاندند. شروع آلبوم با نجوای زیبای Duda حال و هوای دیگری به این آلبوم داده است.

تهیه و تولید این آلبوم پلی است برای راهیابی آنان به موسیقی طراز اول اروپا جائیکه Anathema در آن سالهای زیادی به تنهائی ایستاده بود. شاید نزدیکی موسیقی Riverside با Anathema اجازه این مقایسه را به هر هوادار شکست خورده آناتما بدهد

مترجم:حمیدرضا ملاهادی

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob بررسي موسيقي Riverside viwio بررسي موسيقي Riverside twitter بررسي موسيقي Riverside facebook بررسي موسيقي Riverside google buzz بررسي موسيقي Riverside google بررسي موسيقي Riverside digg بررسي موسيقي Riverside yahoo بررسي موسيقي Riverside

Related posts:

  1. بررسی موسیقی Bryan Adams
  2. بررسی موسیقی Phil Collins
  3. بررسی موسیقی Chris Rea
  4. بررسی موسیقی کریس سفیریس
  5. سبک شناسی موسیقی راک
  6. ۵۰ سال Kind of Blue، پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی جاز
  7. اسکار موسیقی فلامنکو