نویسنده:

حمید ملاهادی

اسنوئی وایت یکی از گیتاریستهای انگلیسی سبک بلوز کلاسیک می‌باشد. موسیقیدانی که ابتکار صدا، تکنیک و سبکش تلفیقی از انعکاس بلوز سالهای دور با هیجان راک امروزی می‌باشد. در یازده سالگی او اولین بار به جنس صدای سبک Urban-Blues گوش فرا داد که حاصلی از موسیقی ایالات متحده بود.

افرادی همچون BB King, Buddy Guy, Otis Rush و Albert King بودند که او را بسرعت متوجه موسیقی ساختند.

البته این موسیقی‌ای بود که او دوست داشت با شیوه نوازندگیش ترکیب شود. بزرگترین افتخار وی تسلط در گیتار زدن و همچنین نمایش دادن یک سولوی تمیز، بدون لغزش انگشتان بروی سیمهاست که این در همه نمایشهایش نمود دارد و براحتی قابی درک است.

در اوایل دهه ۷۰ با اندک پولی که در جیب داشت راهی لندن شد و بتدریج در میان آهنگسازان محلی صاحب شهرت گردید. شهرتی که بدرستی او را با دیگران متمایز می‌ساخت و وایت را تبدیل به یک نوازنده محترم و خوش‌ذوق کرد کسیکه براحتی به خواسته‌های خود دست می‌یافت. در سال ۱۹۷۴ او به سواحل شرقی امریکا سفر کرد و سپس به New Orleans رفت و از اینکه دائما در سفر تجربیاتش بالا می‌رفت، لذت می‌برد.

در خلال همین سفرها بود که او با گیتاریست بزرگ انگلیسی سبک بلوز Peter Green پیتر گرین آشنا شد. آنها اوقات زیادی را در کنار هم می‌گذراندند. در اواسط دهه ۷۰ اسنوئی در جلسات مختلفی به نوازندگی می‌پرداخت. مهارتهایش را در محیط استودیو گسترش داد و شروع به نوشتن عقاید شخصیش همانطوریکه خودش می‌خواست نمود.

در پائیز سال ۱۹۷۶ او برای شرکت در تور گروه معروف Pink Floyd پینک فلوید به‌دور اروپا و امریکا دعوت شد که با آغوشی باز آنرا قبول کرد. برای او این بهترین فرصتی بود که به تجربیات و شهرت خود بیفزاید، پس قبول کرد. اسنوئی وایت بعنوان گیتاریست کمکی در کنار بزرگانی چون: Roger Waters راجر واترز و David Gilmour دیوید گیلمور تمام وقت خود را در سال ۱۹۷۷برای این تورها گذاشت.

در سال ۱۹۷۸ Richard Wright ریچارد (ریک) رایت نوازنده معروف کیبورد گروه پینک فلوید از او خواست تا برای او در آلبوم سولویش گیتار بزند. آلبوم سولوی رایت در جنوب فرانسه ضبط شد.
در سال ۱۹۷۹ پیتر گرین تصمیم به ساخت آلبومی گرفت و از اسنوئی برای همکاری در آن دعوت بعمل آورد. گرین نام این آلبوم را In the Skies در آسمانها نهاد.

snowy white excellent photo اسنوئی وايتگروه پینک فلوید بار دگر از او درخواست همکاری برای رفتن به امریکا و تمرین بروی آلبوم شاهکار و بزرگشان The Wall کردند. درست در همان موقع بود که گروه Thin Lizzy ثین لیزی به او پیشنهاد عضو شدن بطور دائم در گروهشان را داد. بنابراین بعد از اتمام کار با پینک فلوید او به انگلستان برگشت و با جدیت هرچه تمامتر در استودیو به ضبط اولین آلبوم ثین لیزی بنام Chinatown پرداخت.

این آلبوم شامل چندین آهنگ برجسته بود که به‌کمک اسنوئی نوشته و ساخته شده بود. دو سال و نیم از زندگی او با گذاشتن تورهای جهانی و ضبط آهنگها با گروه سپری شد که نتیجه آن ساخت دومین آلبوم گروه به همراه اسنوئی وایت با نام Renegade خائن بود. یکبار دیگر اسنوئی در ساخت و نوشتن چندین آهنگ در این آلبوم دست داشت.
بعد از این دوره طولانی کار او تصمیم گرفت که برای خودش کار کند و برای همین منظور در سال ۱۹۸۲ از گروه ثین لیزی جدا شد.

اسنوئی وایت طی یک سال با Richard Bailey بعنوان درامر، Godfrey Wang نوازنده کیبورد و دوست قدیمی خودش Kuma Harada بعنوان بیسیست و تهیه کننده، موسیقیدانانی که او آنان را بخوبی می‌شناخت و تحسینشان می‌کرد، همکاری نمود. آنها به کمک هم اولین آلبوم سولو و انفرادی اسنوئی را با نام White Flames شعله‌های سفید ضبط کردند.

آهنگ Bird of Paradise ساخته اسنوئی از این آلبوم بعنوان بهترین آهنگ شناخته شد و به موفقیتهای جهانی چشم‌گیری دست یافت و شماره سه جدول موسیقی انگلستان در سال ۱۹۸۳ گردید. او از سد بسیاری از کشورهای اروپائی، استرالیائی و آفریقای جنوبی برای رسیدن به موفقیت گذشت.

این مطلب را به اشتراک بگذارید:
cloob اسنوئی وايت viwio اسنوئی وايت twitter اسنوئی وايت facebook اسنوئی وايت google buzz اسنوئی وايت google اسنوئی وايت digg اسنوئی وايت yahoo اسنوئی وايت

هیچ مطلب مرتبطی وجود ندارد